CO DALEJ?
Adam Mazur rozmawia z Waldemarem Tatarczukiem

• CO DALEJ?

Muzeum Sztuki Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i „Dwutygodnik” zapraszają na rozmowę Adama Mazura z Waldemarem Tatarczukiem, byłym dyrektorem Galerii Labirynt w Lublinie.

Pandemia koronawirusa i nowa polityka kulturalna sprawiły, że polskie instytucje sztuki znalazły się pod presją. Nawet, jeżeli wszyscy są przekonani, że świat sztuki powinien się zmienić, to otwarte pozostaje pytanie, jak to zrobić? Jak prowadzić debatę w epoce wojen kulturowych i galopującego populizmu? Jak pracować z publicznością w czasie lockdownu? Seria rozmów Adama Mazura z dyrektorkami i dyrektorami wybranych galerii i muzeów zrealizowana dla MSN jest raportem o stanie instytucji muzealnych w kraju i próbą zbadania, czy możliwe jest zniesienie podziałów, które przyniosły wojny kulturowe.

Impulsem do cyklu dokumentalnego było samo Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, którego nowa siedziba powstaje na placu Defilad. MSN nie działa w próżni, postanowiliśmy zajrzeć do gabinetów i galerii zaprzyjaźnionych, ale też konkurencyjnych podmiotów. Odnosząc się do historii i tożsamości tak ważnych dla kultury miejsc, jak Zachęta, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, czy lubelska Galeria Labirynt, chcemy wskazać aktualną diagnozę, ale przede wszystkim otworzyć dyskusję o tym, co dalej.

Scenariusz i prowadzenie: Adam Mazur
Produkcja: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Partner: Dwutygodnik

Projekt współfinansuje Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej