Ciało jako narzędzie

• Ciało jako narzędzie

fot. Kuba Mozolewski
  • Ciało jako narzędzie

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na warsztat w przestrzeni wystawy „MIRIAM CAHN: JA, ISTOTA LUDZKA”.

Na myśl o ciele w kontekście malarstwa zazwyczaj przed oczami staje portret lub akt - dzieło, które ciało przedstawia. Rzadziej mówi się o tym, że w malarstwie ciało jest również narzędziem. A przecież to palce trzymają pędzel, to dłoń miesza farby, to ręce przemierzają płótno i zostawiają na nim ślady. Miriam Cahn w swojej twórczości zwraca uwagę na ten aspekt i uczy, że sam akt tworzenia może być ważniejszy niż to, co finalnie powstaje.

Zainspirowane tym wątkiem siostry Aleksandra i Anna Natasza Góreckie stworzyły warsztat, w którym prace Miriam Cahn stają się punktem wyjścia do pracy choreoterapeutycznej w wyjątkowej przestrzeni, jaką jest wystawa. Za pomocą pracy z ciałem eksplorowane będą dwa główne motywy pochodzące z twórczości artystki: koncept tego, co jest Moje w odróżnieniu od tego, co Zewnętrzne oraz związki pomiędzy Męskością i Kobiecością - granice między nimi (lub ich brak) oraz wzajemne wpływy.

Warsztat zawiera elementy oprowadzania po wystawie pod kątem wybranych tematów - osoby zainteresowane dogłębnym zapoznaniem się z wystawą zapraszamy dodatkowo do samodzielnej wizyty lub uczestnictwa w jednym z oprowadzań przewodników i opiekunów publiczności.

Zachęcamy do wzięcia ze sobą wygodnego, niekrępującego ruchów stroju oraz obuwia (można też ćwiczyć boso).

Warsztat zawiera liczne elementy ruchowe. Osoby ze szczególnymi potrzebami prosimy o wiadomość w polu „informacje dodatkowe” formularza zgłoszeniowego.

Formularz zgłoszeniowy został ukryty.

Aleksandra Górecka - edukatorka i animatorka, absolwentka pedagogiki na Uniwersytecie Warszawskim, hobbistycznie miłośniczka ceramiki, gotowania i pieczenia, rekreacyjnych sportów i przyrody. Z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie współpracuje od trzech lat - prowadzi lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży, twórcze warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz warsztaty dostosowane do potrzeb osób z ASD oraz oprowadzania z AD. W edukacji najważniejsza jest dla niej swoboda twórcza, otwartość, łamanie schematów i podążanie za potrzebami uczestników.

Anna Natasza Górecka - psycholożka oraz promotorka ciałopozytywności. Od kilku lat praktykuje świadomą pracę z ciałem różnymi technikami, szczególnym sentymentem darząc DMT, medytacje dynamiczne, TRE oraz tantrę. Absolwentka psychologii na Uniwersytecie Warszawskim, jest w trakcie szkolenia technik Dance Movement Therapy w ośrodku Iba.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

18:00 Dyskusja Joanna Mytkowska rozmawia z Andą Rottenbergo twórczości Miriam Cahn MUZEUM nad Wisłą
15:00 Oprowadzanie Popołudnie w Muzeumz wystawą „MIRIAM CAHN: JA, ISTOTA LUDZKA” MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Tylko dla dorosłychWspólne oglądanie wystawy z Adrianem Krupą MUZEUM nad Wisłą
12:30 Oprowadzanie Gdy sztuki piękne nie zawsze są pięknePopołudniowe oprowadzanie po wystawie MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Piątkowy wieczór z wystawą„MIRIAM CAHN: JA, ISTOTA LUDZKA” MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskim po wystawie„MIRIAM CAHN: JA, ISTOTA LUDZKA” MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Sobota z wystawą„MIRIAM CAHN: JA, ISTOTA LUDZKA” MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Niedzielny spacer po wystawie„MIRIAM CAHN: JA, ISTOTA LUDZKA” MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Wtorek w Muzeum z wystawą„MIRIAM CAHN: JA, ISTOTA LUDZKA” MUZEUM nad Wisłą