Ciała w przestrzeni: seks i tożsamość a upadek tego co cyfrowe i fizyczne
Spotkanie z Karen Archey

• Ciała w przestrzeni: seks i tożsamość a upadek tego co cyfrowe i fizyczne

Bunny Rogers "Self-portrait (cat urn)," 2013, ceramika, prochy kota, 19.3 x 11.5 x 11.5, unikat

Zapraszamy na drugi wykład towarzyszący wystawie „Ustawienia prywatności. Sztuka po internecie”. Gościem Muzeum będzie krytyczka sztuki i kuratorka, Karen Archey, która przedstawi tematykę cielesności i seksualności, dwóch fundamentalnych kategorii naszego współczesnego doświadczenia, w perspektywie post-internetu.

Wykład „Ciała w przestrzeni: Tożsamość, seksualność a upadek tego co cyfrowe i fizyczne” jest rozważaniem nad mediacją ciała w wirtualnej i materialnej przestrzeni, a jednocześnie próbą korekty do dyskursu akademicko-teoretycznego. Punktem wyjścia będą prace artystek i artystów (również tych prezentowanych na wystawie „Ustawienia prywatności. Sztuka po Internecie”) oraz lektura tekstu „Przyjemność wzrokowa a kino narracyjne” Laury Mulvey i książki Tiziany Terranovy „Network Culture: Politics for the Information Age”.

Wykład skupi się na praktykach artystycznych, które poszukują radykalnych źródeł osobistej i seksualnej identyfikacji i które negocjują nowe definicje ciała w epoce internetu. Zastanowimy się wspólnie nad tym jak rozmywają się granice między tym, co materialne a tym, co cyfrowe w czasach, gdy wszystko co nas otacza jest informacją.

Karen Archey jest krytyczką sztuki i niezależną kuratorką mieszkającą w Nowym Jorku. Regularnie publikuje w Art Review, Frieze,Spike Art Quarterly, Art-Agenda i LEAP gdzie redaguje dwujęzyczną, chińsko-angielską rubrykę o młodej zachodniej scenie artystycznej. Archey jest kuratorką niedawnej wystawy “Art Post-Internet” w Ullens Center for Contemporary Art w Pekinie, wizytująca kuratorką w Abrons Arts Center w Nowym Jorku oraz redaktorką publikacji Rhizome wydawanej przez New Museum. Ostatnio prezentowała wykłady o tematyce post-internetowej w International Center of Photography w Nowym Jorku, Słowackiej Galerii Narodowej w Bratysławie oraz w londyńskim Institute of Contemporary Art gdzie we współpracy z Rhizome zorganizowała panel dyskusyjny “Post-Net Aesthetics”. Jej teksty znajdują się w antologiach wydanych przez van Abbemuseum, MIT Press, New Museum, Sternberg Press.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskiePo wystawie „Ustawienia prywatności. Sztuka po Internecie” Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
18:00 Performans Jesse Darling: Habeas Corpus ad SubjiciendumPerformans z Powerpointem, tekstem i zrzutami ekranu albo pewnego rodzaju wyznanie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie sobotniePo wystawie „Ustawienia prywatności. Sztuka po Internecie” Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
18:00 Film Total Body Conditioning / Gdzie jest moje ciało?
Projekcja filmów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
18:00 Wykład Niech sczezną internetySpotkanie z Wojciechem Orlińskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa