Borze, ufam Tobie

  • (zdjęcie w głębi lasu, powalone suche drzewo, runo leśne i zielone listki otaczających drzew)

    Puszcza Karpacka, fot. Damien Brailly

W wiosenny, trzynasty dzień kwietnia Departament Obecności Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na dyskusję dotyczącą prawnych możliwości ochrony przyrody, która tworzy wartość duchową i może być jednocześnie aktywną uczestniczką ruchu religijnego.

Interesuje nas kwestia międzygatunkowych form duchowości i wspólnotowego wymiaru aktywizmu. Nurtują nas pytania dotyczące wymiaru prawnego i duchowego relacji międzygatunkowych:

  •  Czy możliwa jest zmiana instytucjonalnych praktyk zarządzania przyrodą bez zmiany społecznego postrzegania zależności ludzi od poza-ludzkich form życia i ekosystemów?
  •  Jaką rolę w przeprowadzeniu tej zmiany może pełnić wspólnota budowana na gruzach gatunkowych hierarchii?
  •  Jaką rolę w ramach takiej wspólnoty pełnią i mogą pełnić wiara, religia, rytualność i obrzędowość?
  •  Jakimi narzędziami prawnymi możemy i chcemy posługiwać się, aby rozmontować ramy, w których funkcjonuje przyroda w Polsce?

Zapraszamy do dyskusji!

Wydarzenie współfinansowane ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Ewa Ciepielewska

malarka, perfomerka, aktywistka, altruistka i miłośniczka przyrody. Urodziła się w 1960 roku w Wałbrzychu; jest absolwentką malarstwa na wrocławskiej ASP. W 1982 roku była współzałożycielką grupy Luxus, z którą działa do dzisiaj. W 1997 roku założyła stowarzyszenie Volans wspierające młodych artystów. Od 15 lat znaczną część roku spędza na Wiśle pływając drewnianą, tradycyjną łodzią „Solny”, a od 2016 roku współtworzy projekt Flow/Przepływ – cykliczne, istniejące poza oficjalnym obiegiem mobilne rezydencje na łodzi łączące artystów, muzyków, performerów, kuratorów i aktywistów. Jego efekty pokazywane były na wystawach w Hamburger Bahnhof (2018) i Alter Hafen (2017) w Berlinie, Gdańskiej Galerii Miejskiej (2016, 2018), Austriackim Centrum Kultury (2019) oraz Fundacji Razem Pamoja w Krakowie (2017, 2018). Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych m.in.: Museum Jerke w Recklinghausen, Muzeum Współczesnym we Wrocławiu i Muzeum Narodowym w Warszawie, Wrocławiu i w Krakowie. Odznaczona tytułem Kawalera Orderu Wisły w 2020. Laureatka nagrody im. Katarzyny Kobro 2019.

Karolina Kuszlewicz

adwokatka ze specjalizacją dotyczącą praw zwierząt i ochrony przyrody. Znana z obrony ryb i ptaków na salach sądowych. Pracuje przede wszystkim z organizacjami społecznymi i ruchami nieformalnymi. Autorka m.in. książki „Prawa zwierząt. Praktyczny przewodnik" oraz bloga www.wimieniuzwierzat.com. Wykładowczyni na kierunku antropozoologia wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. W 2017 roku nagrodzona pierwszym miejscem w rankingu „Rising Stars – Prawnicy Liderzy Jutra”. Członkini Komisji Legislacyjnej i Zespołu ds. Kobiet przy Naczelnej Radzie Adwokackiej oraz Polskiego Towarzystwa Etycznego. Ukończyła prawo, studiowała także na kierunku gender studies w Instytucie Badań Literackich PAN. Interesuje się językiem oraz jego wpływem na zmiany społeczne i prawne. Twórczyni koncepcji prawa wrażliwego.

Jakub Rok

pracuje na Uniwersytecie Warszawskim, przygotowuje doktorat z ekonomii ekologicznej. Był współzałożycielem pierwszego sklepu Kooperatywy Spożywczej "Dobrze", jednak wciągnął go leśny aktywizm i zew puszczy białowieskiej i karpackiej.

Ida Ślęzak

doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych. Studiowała filozofię i kulturoznawstwo w ramach Kolegium MISH UW, spędziła rok w École des Hautes Etudes en Sciences Sociales w Paryżu. Zajmuje się teatrem oraz sztukami performatywnymi. Realizuje Diamentowy grant poświęcony perspektywom nie-antropocentrycznym w sztukach performatywnych. Publikowała w „Dialogu”, „Didaskaliach”, „Performerze”, „Teatraliach”.

Inne wydarzenia z tego cyklu: