Artystyczna Podróż Hestii
Otwarcie wystawy prac finalistów 15. edycji konkursu

• Artystyczna Podróż Hestii

Finał 14. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, 2015. Fot. Piotr Litwic

Podczas wernisażu wystawy w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zostaną pokazane prace finalistów oraz ogłoszone nazwiska laureatów 15. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii.

Laureaci konkursu odbędą miesięczną artystyczną podróż do Nowego Jorku oraz Walencji. Dodatkową nagrodą specjalną przyznawaną przez Prezesa Grupy ERGO Hestia jest współpraca przy projekcie koncepcji wizualnej Raportu Rocznego Grupy ERGO Hestia na warunkach komercyjnych.

W tym roku do konkursu zgłosiło się 414 młodych twórców. To największa liczba zgłoszeń w ciągu 15 lat istnienia konkursu. Do finału dostały się prace z dziedziny wideo, fotografii, rzeźby, malarstwa, grafiki i instalacji.

Tegoroczny laureat nagrody głównej otrzyma możliwość odbycia podróży artystycznej do Nowego Jorku. Laureat nagrody specjalnej spędzi natomiast miesiąc w Hiszpanii i uczestniczyć będzie w zajęciach na uczelni w Walencji. Program pobytu laureatów w obu miastach wypełnia praca twórcza, zwiedzanie galerii i muzeów oraz spotkania z artystami. Jeden z finalistów otrzyma również komercyjne zlecenie na artystyczną realizację sprawozdania rocznego z działalności Grupy ERGO Hestia, dla której tegoroczna 15. edycja konkursu zbiega się z jubileuszem 25-lecia istnienia na polskim rynku ubezpieczeń. Ponadto laureaci konkursu otrzymają możliwość wystaw porezydencyjnych w stołecznych galeriach, a prace wybranych finalistów cyklicznie pokazywane będą w warszawskim Pawilonie Sztuki ERGO Hestii. Goście finałowej wystawy konkursowej w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie będą mogli również zobaczyć efekt rocznej współpracy zeszłorocznej laureatki konkursu z Grupą ERGO Hestia. Katarzyna Kimak zaprezentuje artystyczną koncepcję finansowego sprawozdania rocznego grupy, zrealizowaną na zlecenie mecenasa konkursu. Punktem wyjścia do neonowej instalacji były wywiady przeprowadzone przez artystkę z pracownikami firmy.

Konkurs Artystyczna Podróż Hestii to program promocji polskiej młodej sztuki i edukacji artystycznej, organizowany cyklicznie od 2002 roku. Angażuje nie tylko środowisko artystyczne, ale również biznesowe. Konkurs adresowany jest do studentów trzeciego, czwartego i piątego roku wszystkich akademii sztuk pięknych i wydziałów artystycznych w Polsce. Jest jednym z najdłużej realizowanych programów mecenatu artystycznego w kraju. W roku 2009 konkurs wyróżniono nagrodą „Sztuka cenniejsza niż złoto” Fundacji Commitment to Europe arts & business oraz Narodowego Banku Polskiego.

Szczegółowe informacje o zasadach i harmonogramie konkursu na stronie www.artystycznapodrozhestii.pl

Jakub Danilewicz
Hanna Dyrcz
Baltazar Fajto