Anna Baumgart. Generał i dziewczyna
Nowy termin

• Anna Baumgart. Generał i dziewczyna

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na performans Anny Baumgart, „Generał i dziewczyna”. Nowy termin performansu to 28 stycznia 2019 roku.

Performans Anny Baumgart “Generał i dziewczyna" powstał na podstawie historii generała Humberto Delgado i jego partnerki i sekretarki, rewolucjonistki Arajaryr Moreira de Campos, którzy jako bojownicy o wolność i demokrację Portugalii zginęli zamordowani przez reżim António Salazara w 1965 roku. Jednak Arajaryr Moreira de Campos nie zajęła właściwego jej miejsca w historii. Na pomnikach rozsianych po całej Portugalii generał Delgado stoi sam. Sylwetka Arajaryr Moreira de Campos została wymazana nawet z Wikipedii, a w uzasadnieniu czytamy iż fakt „że ktoś jest blisko z kimś sławnym nie oznacza, że sam również jest sławny” (00:28, 31 January 2009 Rjd0060 (talk | contribs) deleted page Arajaryr Moreira de Campos (Deleted because expired WP:PROD; Reason given: Article doesn't assert the individual notability of the person. Only because she was close to someone famous, it doesn't mean she is famous as well).

Performans „Generał i dziewczyna” zainspirowany został filmem Bruno de Almeidy „Operation Autumn” (2012), w którym reżyser opowiadając historię śmierci generała Delgado i jego partnerki, pokazuje Arajaryr Moreira de Campos praktycznie w każdej scenie filmu do momentu zabójstwa nie udzielając jej głosu, co sprawia, że cały film opowiedziany jest z punktu widzenia otaczających ją mężczyzn.

Anna Baumgart oddaje głos kobiecie, której ten głos został odebrany a jej życie i walka unieważnione. Praca oddaje również głos tym, którzy w ukryciu pracują na świetność swoich parterów, kochanków, szefów. Naświetla ona margines pomiędzy publicznym a prywatnym, między osobami będącymi w związkach miłosnych lub innych związkach, w których „prywatni” (najczęściej kobiety) pracują anonimowo na nazwisko i pozycję „publicznego".

W warstwie literackiej performans wykorzystuje tekst dramatyczny Witkora Rusina napisany na zamówienie artystki.

Autorka i reżyserka projektu
Anna Baumgart

Tekst literacki, dramaturgia
Wiktor Rusin