Sanatorium dla pracownic i pracowników oświaty

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza nauczycielki i nauczycieli z Warszawy i okolic do wzięcia udziału w drugiej edycji Sanatorium dla Pracownic i Pracowników Oświaty. Sanatorium jest częścią działań Muzeum podejmowanych z myślą potrzebach środowiska edukacyjnego. Partnerem warsztatów jest Ogród Botaniczny PAN w Powsinie.


Wiele dyskutuje się o problemach polskiej oświaty, mniej natomiast o potrzebach nauczycielek i nauczycieli. Przed ponownym powrotem do szkoły chcemy zaprosić Was do współtworzenia niecodziennego „sanatorium”, gdzie poprzez kontakt z naturą i pracę z własnym ciałem postaramy się nauczyć relaksu i dowiedzieć, dlaczego praca w ogrodzie może mieć wymiar terapeutyczny?


Czym będzie Sanatorium dla Pracownic i Pracowników Oświaty?


W trakcie dwóch dni warsztatów i spacerów wraz z ekspertkami i ekspertami będzie się można zanurzyć w świat warszawskiej dzikiej (i nie tyko) przyrody oraz doświadczyć sztuki jako przestrzeni spotkania ludzi i ważnych dla nich spraw. A także dowiedzieć się nieco więcej o różach i hortiterapii. Wszystko po to, by poczuć się lepiej! Z kuracjuszkami i kuracjuszami pracować będą doświadczone osoby, m. in: Michał Kocikowski, Stanisław Łubieński, Dorota Ogrodzka.


Gdzie Was zapraszamy?


Tym razem przestrzenią „sanatorium” stanie się Pawilon Edukacyjny „Kamień” położony nad Wisłą na Golędzinowie oraz Ogród Botaniczny PAN w Powsinie i znajdujący się nieopodal Las Kabacki. Miejsca te, prócz o świetnych walorów przyrodniczych są doskonałą przestrzenią do relaksu i pracy z własnym ciałem. Spełniają również funkcję edukacyjną, poszerzając naszą wrażliwość na otaczający świat.

Jak aplikować?


Jeśli chcesz wziąć udział w projekcie „sanatorium”, prosimy Cię o wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który zawiera napisanie krótkiego listu, w którym opowiesz nam, jak i kiedy odpoczywasz? Co odpręża Cię w Twojej codziennej pracy nauczycielki, nauczyciela? Formularz znajduje się pod tym linkiem.

Do kiedy aplikować?


Na Wasze zgłoszenia czekamy do 9 sierpnia, 10 sierpnia poinformujemy wszystkie osoby o wynikach rekrutacji. W razie pytań możecie skontaktować się z nami przez adres mailowy: edukacja@artmuseum.pl

Ile to kosztuje?


Zaproszenie do udziału sanatorium nie wiąże się z opłatą. Należy jednak zarezerwować dwa terminy wyjazdów. Muzeum zapewnia organizację działań, materiały oraz posiłki na miejscu. Przewidywany czas działań w trakcie dnia to godziny 9:00-16:00.

Dla kogo?


Do aplikowania zapraszamy nauczycielki i nauczycieli z Warszawy i okolic. Do udziału w projekcie możemy zaprosić około 20 osób, które spotkają się w dwóch grupach dziesięcioosobowych.

Kiedy?


Planujemy dwa turnusy:

Pierwsza grupa
17 sierpnia: spacer przyrodniczy oraz warsztaty z pedagożką teatru Dorotą Ogrodzką w Pawilonie Edukacyjnym „Kamień”.
24 sierpnia spacer ze Stanisławem Łubieńskim oraz warsztaty hortiterapi w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie z Michałem Kocikowskim.

Druga grupa:
19 sierpnia: spływ kajakowy Wisłą do Pawilonu Edukacyjnego „Kamień” oraz warsztaty z pedagożką teatru Dorota Ogrodzką.
26 sierpnia: spacer ze Stanisławem Łubieńskim oraz warsztaty hortiterapi w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie z Michałem Kocikowskim.

Z kim?


Zapraszamy Was do spotkania i pracy ze specjalistkami i specjalistami w swoich dziedzinach.
Poznajcie te osoby:

Michał Kocikowski – antropolog, kulturoznawca, ogrodnik. Współzałożyciel Kolektywu Badawczego, pod którego szyldem przeprowadził dziesiątki diagnoz społecznych, badań publiczności, ewaluacji projektów kulturalnych i konsultacji społecznych. Niebezkrytyczny zwolennik metodyki service design i projektowania partycypacyjnego. Członek
Instytutu Brandingowego IBRA. Słuchacz studiów podyplomowych na Wydziale Ogrodniczym SGGW w Warszawie. Od tego roku buszując w różach jako starszy specjalista ogrodnik w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie, spełnia swoje pasje i czuje, że żyje.

Stanisław Łubieński – ukrainista i kulturoznawca, pisarz. Publikował m.in. w: „Lampie i Iskrze Bożej”, „Nowych Książkach” i „Dwutygodniku”. Autor reportażu historycznego Pirat stepowy, przetłumaczonego na chorwacki i ukraiński. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za książkę Dwanaście srok za ogon otrzymał Nagrodę Nike Czytelników 2017, a także nominacje do Paszportu „Polityki” w 2016 i Nagrody Literackiej Gdynia 2017. Prowadzi blog Dzika Ochota. Mieszka w Warszawie, gdzie często prowadzi spacery przyrodnicze i ornitologiczne.


Dorota Ogrodzka – pedagożka teatru, reżyserka, twórczyni działań artystyczno-społecznych, badaczka, animatorka kultury, kuratorka. Prezeska Stowarzyszenia Pedagogów Teatru, założycielka Laboratorium Teatralno-Społecznego, tworzącego na pograniczu sztuk performatywnych i zaangażowania społecznego. Współpracuje z teatrami instytucjonalnymi i offowymi. Jest członkinią Kolektywu Terenowego, pisze o teatrze, sztuce społecznie zaangażowanej, przestrzeni publicznej.