Jak działa miasto? Program edukacyjny w ramach 14. edycji Festiwalu Warszawa w Budowie

Ulice, ruch, komunikacja i przestrzeń miejska to główne tematy 14. edycji Festiwalu Warszawa w Budowie pt. „Walka o ulice". W ramach programu edukacyjnego, skierowanego do grup szkolnych, będziemy spotykać się na wystawie i rozmawiać o żywym organizmie, jakim jest miasto. Zastanowimy się nad tym, czym jest przestrzeń miejska i jak jest przystosowana do potrzeb swoich mieszkańców i mieszkanek. Dzięki sztuce i projektom aktywistów przyjrzymy się dobrym praktykom i wyzwaniom, które mogą stać się dla nas impulsem do zrównoważonego działania na rzecz rozwoju ośrodków miejskich.

 

PRZEDSZKOLA

CO SŁYCHAĆ NA ULICY?

Co to jest miasto i jak z niego korzystamy? Które miejsca są dla nas przyjazne? Podczas lekcji przyjrzymy się przestrzeni miejskiej i spróbujemy nazwać jej elementy. Zastanowimy się nad tym, do kogo należy ulica. Szczególną uwagę poświęcimy samochodom oraz ich roli w mieście. Czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie miasto bez nich?

SZKOŁY PODSTAWOWE

KLASY 1-3

SAMOCHODOZA

Jak mogłoby wyglądać najlepsze miasto na ziemi? Czy byłyby w nim autostrady i ogromne parkingi? Co to jest samochodoza? Podczas lekcji zastanowimy się z czego składa się miasto, a także kto i jak się po nim porusza. Sprawdzimy jak samochody zmieniły nasze otoczenie. Zajęcia rozpoczniemy od poznania rogatego fana czterech kółek — Pana Jelenia, bohatera książki Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel! Rozmowa o różnych potrzebach mieszkańców i mieszkanek betonowej dżungli zainspiruje nas do twórczych działań rysunkowych. 

FESTIWAL MIEJSKICH POTRZEB

KLASY 4-6

Jakie elementy wchodzą w skład miejskiego krajobrazu? W jaki sposób ulice tworzą miasto? Kto i jak z nich korzysta? Czy miasto jest dla wszystkich? Podczas warsztatów spróbujemy zbudować własne miasto. Sprawdzimy na ile projektowanie przestrzeni może odpowiadać na różne potrzeby społeczne. Porozmawiamy o tym, czym może być przyjazna mieszkańcom aglomeracja miejska oraz dlaczego warto spojrzeć na nią z różnych perspektyw.

GPS, CZYLI GDZIE PIESZY SPIESZY

KLASY 7-8

Jak funkcjonuje miasto? Czy projektowanie urbanistyczne ma wpływ na nasze życie? Jakie są relacje między samochodami, rowerzystami i pieszymi? Kto ma pierwszeństwo w poruszaniu się po mieście? Podczas lekcji wcielimy się w różnych użytkowników i użytkowniczki terenów miejskich. Postaramy się zaobserwować ich reakcje i wyciągnąć wnioski. Na koniec porozmawiamy o pracach artystów i artystek, które nawiązują do różnorodnych obrazów miasta.
 

AUTOMIASTO

SZKOŁY PONADPODSTAWOWE

Czy ulice mogą mieć biografię? Na czym polega „wychowanie do samochodu”? Jak przystosowanie ulic do ruchu aut zmieniło miasta? Na te i wiele innych pytań poszukamy odpowiedzi przyglądając się samochodowej kulturze. Porozmawiamy o mieście jako o wspólnym zasobie, który trzeba chronić. Sprawdzimy jak forma urządzania przestrzeni miejskiej przekłada się na jakość życia jej mieszkańców i mieszkanek.

Zajęcia odbywają się przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Pawilon nad Wisłą).

Koszt lekcji: 150 zł.

*PROGRAM EDUKACYJNY DLA SZKÓŁ I GRUP ZORGANIZOWANYCH
w ramach 14. edycji Festiwalu Warszawa w Budowie „WALKA O ULICE”, który potrwa od 22.10.2022 do 15.01.2023.