THE OTHER TRANS-ATLANTIC: KINETIC AND OP ART IN EASTERN EUROPE AND LATIN AMERICA

Książka w nowy sposób pokazuje sztukę powstającą od lat 50. do 70. XX wieku w Europie Wschodniej i Ameryce Łacińskiej, które połączył wówczas entuzjazm dla sztuki kinetycznej i op-artu.

Stanowiło to rodzaj alternatywy dla północnoatlantyckiego mainstreamu: osi łączącej Paryż, Londyn oraz Nowy Jork i królujących tam kolejnych trendów, od abstrakcyjnego ekspresjonizmu, przez pop-art, minimalizm, aż po konceptualizm. W cieniu tych mód, w Warszawie, Budapeszcie, Zagrzebiu, Moskwie, Buenos Aires, Rio de Janeiro czy São Paulo, pojawiły się sieci praktyk artystycznych zogniskowanych wokół kwestii postępu, nauki i technologii, podboju przestrzeni kosmicznej, konstrukcji i zmysłowego odbioru dzieła sztuki, współtworzonego przez percepcję widza.

Publikacja towarzyszy wystawie „Inny Trans-Atlantyk. Sztuka kinetyczna i op-art w Europie Wschodniej i Ameryce Łacińskiej w latach 50. – 70.” (17 listopada 2017 - 11 lutego 2018). Warszawska odsłona wystawy jest pierwszą z trzech przygotowanych: kolejne będą miały miejsce w Moskwie: w Garage Museum of Contemporary Art (17 marca – 9 maja 2018) oraz w São Paulo: w SESC (25 lipca – 30 września 2018). Tak szeroko zakrojona prezentacja w trzech krajach, na dwóch kontynentach, uzupełniona o możliwość zakupu książki dostępnej w światowej dystrybucji, pozwoli na przedyskutowanie w międzynarodowym środowisku badaczy sztuki – ale także wśród międzynarodowej publiczności – nowatorskich tez stawianych przez twórców wystawy i redaktorów książki.

Bilety

..4CZW4  Kup bilet