ZAPROSZENIE NA KONFERENCJĘ PRASOWĄ
WYSTAWY „BESTIA, BÓG I LINIA SPLOT WIEDZY, RELIGII I SZTUKI W REGIONIE AZJI I PACYFIKU”

• ZAPROSZENIE NA KONFERENCJĘ PRASOWĄ

Malala Andrialavidrazana, Figura 1816. Południowe gwieździste niebo vs Planiglob antypodów, 2015, druk pigmentowy na papierze bawełnianym, dzięki uprzejmości artystki

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza w czwartek 19 lipca, o godz.11.00 do Muzeum nad Wisłą na spotkanie prasowe z udziałem kuratorów i dyrekcji, poświęcone wystawie „Bestia, bóg i linia. Splot wiedzy, religii i sztuki w regionie Azji i Pacyfiku”.

Wystawa „Bestia, bóg i linia“ jest zaproszeniem do spojrzenia na współczesność z perspektywy Wschodu. Nie Wschodu z naszych zachodnich wyobrażeń pełnych mitologizacji, ale Wschodu realnego, rejonu, gdzie toczą się ważne debaty i gdzie rodzą się nowe idee przyszłości. Przed odsłoną w Warszawie, wystawa była prezentowana w lutym 2018 roku w Dhace, następnie w Hongkongu, a do Warszawy przyjedzie z Yangonu.

Poprzez prezentację ponad 50 twórców m.in. z Kambodży, Indii, Wietnamu, Madagaskaru, Bangladeszu, Filipin czy Australii stwarza ona możliwość głębszego wejrzenia w ten rozbudzony artystycznie i politycznie rejon świata. Dla Europejczyka część subtelnie wplecionych w tę opowieść niuansów i kontekstów może być niedostrzegalna – wystawa tworzy bowiem opowieść o regionie, który przechodzi nieustający proces redefinicji, przepisuje kartografię i ideologię narzuconą przez ład zachodni, gdy rejon euroatlantycki skupia się na przeżywaniu swych słabnących wpływów w porządku globalnym. Wystawa „Bestia, bóg i linia“ ukazuje Azję Południową i Wschodnią jako tę, która budzi się i doznaje wielu form emancypacji, to właśnie tam żyją najmłodsze i najszybciej rosnące populacje, tam dochodzi do dynamicznych przemian w systemach religijnych i przeobrażeń gospodarczych, równolegle trwa intensywny proces poszukiwania aktualnej tożsamości politycznej.

Czwartek, 19 lipca, godzina 11:00
Muzeum nad Wisłą

(ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 22)

Program:

10:45 Rejestracja uczestników w holu wejściowym Muzeum (od strony recepcji i księgarni)

11:00-11:30 Konferencja prasowa „Bestia, bóg i linia. Splot wiedzy, religii i sztuki w regionie Azji i Pacyfiku”

Wprowadzenie:
Joanna Mytkowska, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Cosmin Costinas, kurator wystawy, dyrektor Para Site w Hongkongu, Nadia Samdani i Rajeeb Samdani, założyciele Samdani Art Foundation, Sebastian Cichocki, główny kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Diana Campbell Betancourt, dyrektor artystyczny Samdani Art Foundation

11:30-12:30 Zwiedzanie wystawy i oprowadzanie kuratorskie, wywiady, rozmowy

Prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu pod adresem: prasa@artmuseum.pl
Więcej informacji: iga.winczakiewicz@artmuseum.pl, tel. 575 000 986

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące: