Warszawa w Budowie 7: Spór o odbudowę

• Warszawa w Budowie 7: Spór o odbudowę

Edward Falkowski, Pracownicy Biura Odbudowy Stolicy w pracowni Śródmieście. Od lewej inżynierowie: Skibniewski, Jankowski, Dziewulski, Piotrowski, Kokozow, Marczewski, Wasilewski i Iskierka. Źródło: „Warszawa stolica Polski”, Społeczny Fundusz Odbudowy Sto

Siódma edycja festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE, organizowanego wspólnie przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Muzeum Warszawy, poświęcona jest powojennej odbudowie stolicy. Siedemdziesiąt lat temu podjęto wizjonerską decyzję o przywróceniu miasta do życia, choć nie o odtworzeniu jego kształtu sprzed zniszczenia – do dziś żyjemy w mieście, któremu formę nadali ówcześni decydenci i planiści.

Ówczesne dylematy i dzisiejsze konsekwencje podjętych wówczas decyzji prezentuje główna wystawa festiwalowa „Spór o odbudowę” w dawnym budynku liceum im. Hoffmanowej przy ulicy Emilii Plater 29.

Głównej wystawie towarzyszy wystawa „Radykalne nauczanie. Odbudowa edukacji architektonicznej”, prezentowana na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej przy Koszykowej 55. To już trzecia odsłona nagrodzonej na ubiegłorocznym Biennale Architektury w Wenecji wystawy, która stanowi przegląd najciekawszych eksperymentów w nauczaniu architektury na świecie. Specjalnie na potrzeby pokazu w Warszawie, projekt prowadzony pod kierunkiem prof. Beatriz Colominy z Wydziału Architektury Uniwersytetu Princeton, został rozszerzony o najciekawsze przykłady pedagogicznych eksperymentów z Europy Środkowo-Wschodniej, Afryki, Azji Południowo-Wschodniej i Oceanii. Wystawa stanowi punkt wyjścia do refleksji na temat sposobu przygotowania do pełnienia zawodu kolejnych pokoleń architektów, którzy w przyszłości – podobnie jak ich poprzednicy z czasu odbudowy stolicy – będą mieli znaczący wpływ na architektoniczny i urbanistyczny kształt naszego miasta.

Dawne liceum im. Hoffmanowej będzie jednocześnie nową siedzibą Centrum Działań Twórczych 1500m2, które przez czas trwania festiwalu prowadzić będzie artystyczną kawiarnię na wzór starego sto900.

Festiwalowi towarzyszyć będzie rozbudowany program wydarzeń towarzyszących debat, spotkań, projekcji filmowych, oprowadzań kuratorskich, zajęć edukacyjnych i warsztatów.

Organizatorzy Festiwalu i jego Partnerzy pracują obecnie nad programem imprez otwarcia i zamknięcia, których szczegóły podamy do wiadomości publicznej niebawem.

Polecamy:

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

Cykl WARSZAWA W BUDOWIE 7SPÓR O ODBUDOWĘ różne lokalizacje
,
20:00 Wernisaż Dyskoteka szkolnaInauguracja festiwalu Warszawa w Budowie 7 i otwarcie wystawy „Spór o odbudowę” Dawny budynek IX LO im. Klementyny Hoffmanowej
ul. Emilii Plater 29, Warszawa
12:00 Wycieczka Znaki wymazanej historii miasta – Tel Awiw-JafaWycieczka po Muranowie z Noa Reshef Kino Muranów
ul. Gen. Andersa 5, Warszawa
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskiePo wystawie „Spór o odbudowę" oprowadzają Tomasz Fudala i Szymon Maliborski Dawny budynek IX LO im. Klementyny Hoffmanowej
ul. Emilii Plater 29, Warszawa
15:00 Debata Propozycja zabudowy Placu DefiladDebata z udziałem Wernera Hubera i Thomasa Schregenbergera Dawny budynek IX LO im. Klementyny Hoffmanowej
ul. Emilii Plater 29, Warszawa