Dziękujemy

  • Dziękujemy

    ilustracja: Rafał Dominik

Szanowna Pani,

już jutro, 12 grudnia, osiemnaste urodziny obchodzić będzie Palma na rondzie de Gaulle'a. Trudno w to uwierzyć: „Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich”, praca Joanny Rajkowskiej, weszła w fazę, którą w ludzkiej perspektywie nazywamy dorosłością. Tym samym w wiek dorosły weszło całe pokolenie jej rówieśniczek i rówieśników, którzy nie znają i nie pamiętają już Warszawy bez Palmy.

Wiele zmieniło się i wydarzyło w mieście od grudnia 2002 roku. Palma była świadkiem mobilizacji ruchów politycznych, marszów i protestów. Była używana jako scenografia, trybuna, miejsce zgromadzeń, symbol. 

Chcemy wspólnie świętować urodziny Palmy oraz podziękować Pani za wsparcie okazane tej idei, za wspólne wcielenie jej w życie. Od początku był to projekt z kategorii niemożliwych, skazanych na zamrażarkę niezrealizowanych idei artystycznych i architektonicznych, o których w najlepszym razie opowiada się na wykładach. Niemożliwie stało się jednak możliwe, zasilane energiami przyjaciół, sojuszniczek, dobroczyńców i wspólniczek. 

Dziękujemy w imieniu jubilatki, artystki oraz zespołu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Bez ludzkiej solidarności i bezinteresownej pomocy na rondzie stałyby jedynie samotne radiowozy policyjne. 

Ale oddajmy głos samej Palmie, od której list do mieszkańców Warszawy w całości zamierzamy opublikować w dniu jej urodzin: 

„Przede wszystkim chciałabym podziękować Wam za te wszystkie lata spędzone razem. Za rzeczy, które wyczyniałyście na rondzie, przytulanie się do mnie, dekorowanie transparentami, bananami, palenie ognia, plażowanie, śpiewy i tańce. Co za moce! To był dobry czas, choć czasami nad miastem zapadał gęsty mrok – można pomyśleć, że jakimś cudem lądowałam w samym centrum Wszechświata”.

łącząc pozdrowienia i wyrazy wdzięczności
Joanna Rajkowska oraz
zespół Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie