Refugees Welcome 2021
5. Charytatywna Aukcja Sztuki

• kwardatowa grafika w kolorach intensywnego różu i pomarańczowego z napisem Refugees Welcome 2021

Grafika: Jan Diehl-Michałowski

Aukcja sztuki w Dzień Uchodźcy

Piąta, jubileuszowa edycja charytatywnej Aukcji Sztuki Refugees Welcome odbędzie się w Światowy Dzień Uchodźcy, w niedzielę 20 czerwca 2021 roku o godz. 17:00, online. Organizowana jest wspólnie przez Fundację Ocalenie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Towarzystwo Przyjaciół Muzeum.

Aukcja wyrosła z oddolnej inicjatywy osób, które chciały wesprzeć uchodźców i uchodźczynie mieszkających w Warszawie. Dziś można znaleźć na niej najbardziej gorące nazwiska przedstawicieli i przedstawicielek sztuki współczesnej. Cały dochód z wydarzenia przekazywany jest Fundacji Ocalenie, która od ponad 20 lat udziela pomocy uchodźcom, uchodźczyniom, migrantom oraz migrantkom przebywającym w Polsce. Podczas dotychczasowych edycji aukcji sprzedanych zostało 245 dzieł sztuki za ponad 560 tys. zł.

„Nikt z nas nawet nie marzył o tym, że aukcja tak bardzo rozwinie się przez pięć lat. Ten rozwój nie byłby możliwy bez setek naszych sprzymierzeńców. Za każdym razem, nawet w trudnych czasach pandemii, doświadczamy mocy międzyludzkiej solidarności. Dzięki niej możemy skutecznie pomagać tym, którzy tego potrzebują, szczególnie teraz. W poprzednim roku udzieliliśmy największej liczby konsultacji specjalistycznych i wydaliśmy najwięcej pomocy rzeczowej i żywnościowej w naszej 21-letniej historii. Pandemia trwa, zatem ta zwiększona pomoc jest nadal niezbędna. Wierzymy, że razem sprostamy wyzwaniu” - mówi Piotr Bystrianin Prezes Zarządu Fundacji Ocalenie.

Wydarzenie wpisało się na stałe w kalendarz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. „W milionach urzędowych tabelek, za cyframi i uporządkowanymi alfabetycznie danymi, kryją się ludzkie życiorysy i zmagania. Działalność Fundacji Ocalenie, podobnie jak działania artystek i artystów, pozwala uwolnić się ze statystycznych porządków, które opisują naszą rzeczywistość (szczególnie w pandemii) i pochylić się nad prawdziwym, ludzkim doświadczeniem. Charytatywna Aukcja Refugees Welcome to wydarzenie wyjątkowe w corocznym programie Muzeum i jesteśmy dumni, że możemy je współtworzyć” - mówi Jagna Lewandowska z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Katalog aukcji zawiera 40 wyjątkowych prac polskich i zagranicznych artystów i artystek. „Co roku kuratorzy Muzeum dokonują wyboru dzieł, zróżnicowanych pod względem stylu i techniki, przesłania artystycznego i zaangażowania społecznego. Prace te, tworzone przez młodych artystów, którzy dopiero wkraczają na scenę artystyczną oraz przez dojrzałych, znanych artystów z Polski i zagranicy są trudne do zdobycia gdzie indziej” - mówi Katia Szczeka, Członkini Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Aukcja odbędzie się online. Po raz drugi poprowadzi ją Marcel Andino Velez, wieloletni wicedyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Licytowane dzieła będzie można obejrzeć na wystawie przedaukcyjnej w dniach 15 – 19 czerwca 2021 r. w siedzibie Muzeum przy ul. Pańskiej 3 w Warszawie. Katalog aukcji i informacje jak licytować dostępne są na stronie aukcji.

Artystki i Artyści, których dzieła pojawią się na aukcji:

Tomek Baran, Zuzanna Bartoszek, Karolina Bielawska, Agata Bogacka, Rafał Bujnowski, Izabela Chamczyk, Monika Chlebek, Tatjana Danneberg, Edward Dwurnik, Jarosław Fliciński, Aneta Grzeszykowska, Edi Hila, Karolina Jabłońska, Nikita Kadan, Ida Karkoszka, Tomasz Kręcicki, Agata Kubis, Kamil Kukla, Agata Kus, KwieKulik, Maria Loboda, Piotr Łakomy, Marcin Maciejowski, Goshka Macuga, Krzysztof Maniak, Mikołaj Moskal, Jan Możdżyński, Paweł Olszczyński, Anna Orłowska, Maja Krysiak-Podsiadlik, Agnieszka Polska, Zbigniew Rogalski, Jan Simon, Mikołaj Sobczak, Paulina Stasik, Małgorzata Mirga-Tas, Joanna Woś

5. edycja Charytatywnej Aukcji Sztuki Refugees Welcome

Katalog, sposoby licytowania, historia: strona www
Bądź na bieżąco: wydarzenie na Fb

Kontakt:

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie:
Józefina Bartyzel, obsługa mediów, jozefina.bartyzel@artmuseum.pl, 695 492 970
Jagna Lewandowska, kuratorka, jagna.lewandowska@artmuseum.pl