Jubileuszowa edycja Aukcji Sztuki Refugees Welcome

• Jubileuszowa edycja Aukcji Sztuki Refugees Welcome

Zaczęło się pięć lat temu od spontanicznej aukcji sztuki w ogrodzie warszawskiej restauracji. Zorganizowała ją grupa osób pomagających uchodźcom i uchodźczyniom mieszkającym w stolicy. Dziś Aukcja Sztuki Refugees Welcome świętuje swój jubileusz – 20 czerwca, w Światowy Dzień Uchodźcy, odbędzie się już po raz piąty. Wsparło ją 37 wybitnych artystów i artystek z Polski i zagranicy.

Aukcja jest otwarta dla wszystkich osób zainteresowanych niesieniem pomocy i jednocześnie kolekcjonowaniem sztuki współczesnej. Organizatorami są: Fundacja Ocalenie, wspierającą od ponad 20 lat cudzoziemców, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w WarszawieTowarzystwo Przyjaciół MSN.

„Z powodu przedłużającej się pandemii, z dużym niepokojem obserwujemy rosnące potrzeby osób, którym na co dzień pomagamy. Za nami trudny rok. Ponad 2300 osób otrzymało w Fundacji Ocalenie wsparcie merytoryczne, psychologiczne i prawne. Niemal 1000 osób, z czego połowa to dzieci, skorzystało z pomocy rzeczowej – w tym pomocy żywnościowej. Przed pandemią praktycznie nie rozdawaliśmy żywności – nie było takiej potrzeby”. – mówi Piotr Bystrianin, prezes Fundacji Ocalenie.

Charytatywna Aukcja Refugees Welcome 2021 to działanie solidarnościowe, możliwe dzięki wsparciu artystek i artystów, którzy przekazują na licytację swoje dzieła. W poprzednich latach kupujący mogli nabyć prace m.in. Miriam Cahn, Tadeusza Rolkego, Joanny Rajkowskiej czy Rafała Milacha. Całkowity dochód z aukcji każdorazowo przeznaczany jest na wsparcie uchodźczyń i uchodźców mieszkających w Polsce.

Jagna Lewandowska, kuratorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, zapowiada: „Swój udział w tegorocznej, jubileuszowej aukcji, potwierdziło znakomite, międzynarodowe grono artystek i artystów, którzy w pandemicznym rozproszeniu, rozsiani po świecie, wciąż intensywnie tworzą, ale znajdują także przestrzeń, aby pomóc innym”.

V edycję charytatywnej Aukcji Sztuki Refugees Welcome wsparło 35 polskich i zagranicznych artystów i artystek. Organizatorzy liczą na szeroki oddźwięk nie tylko kolekcjonerów sztuki, ale wszystkich osób, które licytując przekazane przez artystów dzieła wesprą uchodźców mieszkających w Polsce. Można to uczynić między innymi za pomocą Towarzystwa Przyjaciół MSN.

Jesteśmy dumni, że jako członkowie Zarządu Towarzystwa Przyjaciół MSN już od wielu lat możemy wspierać uchodźczynie i uchodźców poprzez udział w aukcji Fundacji Ocalenie, na której pojawiają się wybitne dzieła, trudno dostępne poza tym wydarzeniem, mówią Michał Borowik i Helena Czernecka z Towarzystwa Przyjaciół MSN.

Pandemia bardzo utrudniła, i tak niełatwe, życie migrantek i migrantów przebywających w Polsce. Dlatego środki uzyskane podczas aukcji wspierają dwa programy Fundacji Ocalenie. Refugees Welcome PolskaCentrum Pomocy Cudzoziemcom. Pierwszy z nich łączy osoby w sytuacji uchodźczej z mieszkankami i mieszkańcami Warszawy, którzy udostępniają im pokój we własnym mieszkaniu. To pierwszy krok do udanej integracji. Natomiast Centrum Pomocy Cudzoziemcom, zatrudniające osoby pochodzące z 6 krajów, pomaga cudzoziemcom w poszukiwaniu pracy i mieszkania, oferuje pomoc prawną i psychologiczną, prowadzi kursy języka polskiego. Od początku pandemii Centrum prowadzi serwis informacyjny w 9 językach, w którym informuje o sytuacji epidemicznej i aktualnych obostrzeniach.

W ubiegłym roku, podczas Aukcji Refugees Welcome zebrano rekordową kwotę 250 000 zł, dzięki której udało się pokryć całoroczny koszt działania programu Refugees Welcome Polska i część budżetu Centrum Pomocy Cudzoziemcom.

Tegoroczna edycja odbędzie się online w niedzielę 20 czerwca. Aukcja zostanie poprzedzona wystawą licytowanych prac w Muzeum na Pańskiej (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, ul. Pańska 3) w dniach 15–19 czerwca.

Artystki i artyści, których prace będzie można kupić podczas aukcji:

Tomek Baran, Zuzanna Bartoszek, Karolina Bielawska, Agata Bogacka, Rafał Bujnowski, Izabela Chamczyk, Monika Chlebek, Tatjana Dannenberg, Edward Dwurnik, Jarosław Fliciński, Aneta Grzeszykowska, Edi Hila, Karolina Jabłońska, Nikita Kadan, Ida Karkoszka, Tomek Kręcicki, Maja Krysiak, Agata Kubis, Kamil Kukla, Agata Kus, KwieKulik, Maria Loboda, Piotr Łakomy, Marcin Maciejowski, Goshka Macuga, Krzysztof Maniak, Małgorzata Mirga-Tas, Mikołaj Moskal, Jan Możdżyński, Paweł Olszczyński, Anna Orłowska, Agnieszka Polska, Zbigniew Rogalski, Janek Simon, Mikołaj Sobczak, Paulina Stasik, Joanna Woś

V Aukcja Refugees Welcome
20 czerwca 2021

strona www
wydarzenie na Fb

Kontakt:
MSN – Józefina Bartyzel, obsługa mediów, jozefina.bartyzel@artmuseum.pl, 695 492 970
Jagna Lewandowska, kuratorka, jagna.lewandowska@artmuseum.pl
Towarzystwo Przyjaciół MSN – Maria Prokesz, towarzystwo@artmuseum.pl