Aukcja dzieł sztuki Refugees Welcome
Polscy artyści dla uchodźców

• Aukcja dzieł sztuki Refugees Welcome

W ramach obchodów Światowego Dnia Uchodźcy 16 czerwca w Muzeum nad Wisłą odbędzie się trzecia edycja charytatywnej Aukcji Sztuki Refugees Welcome. Cały dochód z Aukcji zostanie przekazany Fundacji Ocalenie, która wspiera uchodźców i migrantów w budowaniu nowego życia w Polsce. Swoje prace na rzecz uchodźców przekazało ponad 50 artystów i artystek, wśród nich Paweł Althamer, Dorota Buczkowska, Maurycy Gomulicki, Aneta Grzeszykowska, Wilhelm Sasnal i Monika Sosnowska.

Aukcja odbędzie się w niedzielę 16 czerwca o godz. 18:00 w bistro Paloma w Muzeum nad Wisłą. Poprowadzi ją Marcel Andino Velez.
W niedzielę o 11:00 w Palomie otworzy się wystawa przedaukcyjna. O godz. 16:30 o pracach przekazanych na aukcję opowie kurator MSN, Szymon Żydek. Rejestracja licytujących rozpocznie się o 17:00.

Katalog aukcyjny dostępny jest online: Aukcja Refugees Welcome 2019 - katalog aukcyjny. W licytacji wziąć można udział osobiście lub online poprzez portal sztuki Artinfo.pl.

Aukcja cieszy się rosnącą popularnością. Organizatorzy liczą, że wydarzenie na stałe zagości w programie warszawskich aukcji sztuki. W zeszłym roku zebrano rekordową kwotę 75 tys. złotych. Pozwoliła ona utrzymać program Refugees Welcome Polska Fundacji przez cały rok, a także zasilić budżet Centrum Pomocy Cudzoziemcom. W tym roku pieniądze zbierane będą na ten sam cel.

Alicja Bielawska, która na aukcję przekazała linoryt „Miejsca”, powiedziała:
To dla mnie niezwykle ważne, że moja praca wesprze Fundację Ocalenie, której działalność pozwala ludziom budować poczucie bezpieczeństwa i wspólnoty. Praca „Miejsca” powstała jako unikatowa odbitka z serii linorytów. Tematem tego cyklu są podziały przestrzeni, przenikające się i nakładające się na siebie, tworzące relacje między kształtami, które możemy nazwać miejscami.

Pola Dwurnik w swojej pracy dotyka tematu samotności w obcym mieście. Swój obraz “Główka nr 91”, który kupić będzie można na aukcji, zadedykowała osobom, które czują się obce i wykluczone:
Na aukcję Refugees Welcome przekazuję jeden z portretów nieznajomych kobiet, które ukradkiem sfotografowałam w berlińskim metrze, a następnie według fotografii namalowałam ich portrety. Poprzez to działanie starałam się pokonać poczucie braku przynależności i potworną samotność w wielkim, obcym mieście, którym zawsze był dla mnie Berlin, pomimo swojej jednoczesnej atrakcyjności. Z żadną modelką nie zamieniłam ani jednego słowa, ale zżyłam się z każdą z nich w procesie malowania obrazu. Tworzenie portretu to sytuacja intymna, nawet jeśli model nie jest obecny ciałem. Seria „Nieznajomych z berlińskiego metra” jest dedykowana wszystkim osobom, które czują się obce i wykluczone, dlatego obraz z tego cyklu darowuję na tę właśnie aukcję charytatywną.

Na aukcji pojawi się pierwszy raz w sprzedaży polityczna, satyryczna grafika “Trump” Wilhelma Sasnala. Przedstawia ona toaletę z napisem “Trump belongs here”. Jej autor tłumaczy:
Grafika powstała na podstawie zdjęcia, które zrobiłem w toalecie w Bodega Bay. To miejsce, gdzie kręcono „Ptaki”. Podzielam przekonania tego, kto wydrapał to na ścianie.

Witek Orski, który na aukcję przekazał fotografię “1989”, zakończył:
Zdecydowałem się wesprzeć aukcję Refugees Welcome, ponieważ ta organizacja zamiast wikłać się w moralnie żenującą dyskusję nad tym “czy pomagać?”, po prostu wie jak najlepiej uchodźcom i uchodźczyniom pomóc: znajduje im miejsca zamieszkania i umożliwia integrację. Jeśli dziedzina o tak wątłej przydatności jak sztuka, może się w niesieniu tej ważnej pomocy przydać, to wspaniale.

Aukcję organizują Fundacja Ocalenie oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Głównym partnerem jest Towarzystwo Przyjaciół Muzeum.

Kontakt dla prasy:

Iga Winczakiewicz. MSN | iga.winczakiewicz@artmuseum.pl | 575 000 986

Magdalena Kobus. MSN | magdalena.kobus@artmuseum.pl | 607 926 000

Aleksandra Kretkowska. Fundacja Ocalenie | aleksandra.kretkowska@ocalenie.org.pl | 694 917 069

Więcej informacji / Grafiki do pobrania

Refugees Welcome Polska łączy uchodźców z warszawiakami, którzy chcą udostępnić im pokój w swoim domu oraz z wolontariuszami, którzy pomagają im w poznawaniu stolicy. Wspiera integrację uchodźców z polskim społeczeństwem, otwiera drogę do wzajemnego poznania i przełamuje stereotypy. Jego misją jest tworzenie nowej kultury powitania.

Centrum Pomocy Cudzoziemcom to miejsce niezwykłe na mapie Warszawy. Jego pracownicy pochodzą z 6 krajów i posługują się 11 językami. Pomagają obcokrajowcom w poszukiwaniu pracy i mieszkania, oferują pomoc prawną i psychologiczną oraz wspierają w innych problemach dnia codziennego. Co roku z pomocy Centrum korzysta ok. 2 000 osób. Ponad 1 000 obcokrajowców uczy się języka polskiego na darmowych kursach Fundacji.