Pytania z widzialności
Interaktywna publikacja dla dzieci do wystawy „Bestia, bóg i linia”

• Pytania z widzialności

Dzieci odwiedzające wystawę „Bestia, bóg i linia. Splot wiedzy, religii i sztuki w regionie Azji i Pacyfiku” zapraszamy do rozwiązania zagadek tajemniczego ptaka. Opowieści o pracach zachęcają, by odnaleźć dzieła sztuki i poznać bliżej ich bohaterów. Jak zawsze w Muzeum, nie brakuje też zadań opartych na rysunkowych wariacjach!

Na świecie są różne ptaki. Ten z naszej wystawy to ptak filozofujący. Choć ukryty – przekonacie się, że trzeba włożyć trochę wysiłku, by go zobaczyć – bardzo potrzebuje uwagi. Ptak z ciekawością i fascynacją przygląda się światu. Spotyka na swojej drodze ludzi i zjawiska, które wydają mu z jakiegoś powodu obce lub niezwykłe. Przyjmując pozycję obserwatora, zastanawia się, czy samo patrzenie wystarcza. Czy może raczej jego spostrzeżenia są tylko małą cząstką tego, co kryje się w różnych ludzkich historiach?

Ptak zastanawia się więc nad tym, co właściwie na świecie jest widzialne, a co nie i jakie to ma dla nas znaczenie. Nasze oceny i wnioski bywają w końcu często automatyczne i powierzchowne, dlatego właśnie, że bazują jedynie na tym, co widzimy.

Publikacja składa się z zagadek (każdy z etapów opowieści to wyzwanie do odnalezienia kolejnego dzieła na wystawie) oraz zadań rysunkowych nawiązujących do kwestii „widzialności”.

---

Jeśli mają Państwo ochotę podzielić się opinią (własną lub dzieci) na temat publikacji, zachęcamy do kontaktu z autorką tekstu, Katarzyną Witt, pod adresem katarzyna.witt[at]artmuseum.pl.

Inne wydarzenia z tego cyklu: