Poszukiwane, poszukiwani
Wolontariusze i wolontariuszki do programu Muzeum Dostępne

• Poszukiwane, poszukiwani

Fot. Kuba Mozolewski

[Zdjęcie neonowego napisu "Muzeum" odbijającego się w okularach patrzącej na niego osoby]

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na spotkanie informacyjne o wolontariacie w programie Muzeum Dostępne. Szukamy osób, którym bliska jest idea dostępności kultury.

Program Muzeum Dostępne umożliwia spotkanie i rozmowę o sztuce współczesnej osobom o różnorodnych potrzebach fizycznych, komunikacyjnych i sensorycznych. Prowadzimy spotkania nakierowane na potrzeby osób w spektrum autyzmu, z niepełnosprawnością wzroku lub słuchu.

Chcesz dołączyć? Przyjdź na spotkanie informacyjne 24 lutego o 17:00 do Muzeum na ulicy Pańskiej 3.

Zadania wolontariuszy i wolontariuszek

• aktywny udział w spotkaniach Muzeum Dostępnego
  • asystowanie uczestnikom i uczestniczkom spotkań
  • pomoc w promocji wydarzeń
  • informowanie o Muzeum Dostępnym podczas prezentacji publicznych
  • zbieranie informacji o pracach z kolekcji i opracowanie opisów w tekście łatwym, do tłumaczenia na PJM, audiodeskrypcji

Ile czasu?

2-5 godzin w tygodniu

Minimalny wiek wolontariusza lub wolontariuszki

• udział w obowiązkowych szkoleniach
  • otwartość na różnorodność

Mile widziane

Zainteresowanie sztuką współczesną lub edukacją kulturalną.

Potrzeby osób uczestniczących w Programie Muzeum są różnorodne. Możliwe, że to Ty będziesz dla nich najlepszym towarzystwem. Daj nam się poznać!

• udział w szkoleniach na temat dostępności kultury
  • współpracę z zespołem edukacji i dostępności
  • ciekawe i twórcze spotkania, rozmowy i wizyty studyjne
  • nabycie kompetencji w obszarze dostępności, tworzenia i produkcji wydarzeń
  • poznanie sztuki nowoczesnej i metod pracy poprzez sztukę
  • merytoryczną opiekę
  • uczestnictwo w szkoleniach do wystaw Muzeum z kuratorami i kuratorkami
  • zaświadczenie potwierdzające odbycie wolontariatu lub praktyk studenckich

Rekrutacja

Przyjdź na spotkanie informacyjne. Spotkanie to pozwoli nam opowiedzieć szczegółowo o tym, co nas czeka, a Tobie podjąć decyzję o dalszym udziale.

UWAGA:

Z uwagi na stan pandemiczny nasze działania będziemy elastycznie dostosowywać do obowiązujących obostrzeń. Z zasady chcemy spotykać się fizycznie, ale jeśli będzie tego wymagało bezpieczeństwa, część spotkań zrealizujemy online.

Obecnie nie planujemy spotkań hybrydowych, ponieważ utrudnia to komunikację i koncentrację, a wsparcie osób z niepełnosprawnościami wymaga bycia “na żywo”.

Prosimy o zgłoszenie, jeśli w warsztatach wezmą udział osoby z niepełnosprawnością uniemożliwiającą chodzenie po schodach (1. piętro).