Podwójne otwarcie już za miesiąc!

• Podwójne otwarcie już za miesiąc!

Ali Cherri, “Podział", 2014. Dzięki uprzejmości artysty i galerii Imane Farès

12 lutego 2015 roku odbędzie się podwójny wernisaż w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Wystawa „Andrzej Wróblewski: Recto / Verso. 1948-1949, 1956–1957” stanowi prezentację bogatego dorobku Andrzeja Wróblewskigo i skupia się na dwóch kluczowych momentach jego twórczości. Jest również zwieńczeniem długiego i szczegółowego projektu badawczego (seminarium i konferencji). Kuratorem wystawy jest Éric de Chassey, wybitny badacz malarstwa powojennego, dyrektor Akademii Francuskiej w Rzymie – Villa Medici oraz profesor historii sztuki nowoczesnej w École Normale Supérieure w Lyonie. Ekspozycja powstała we współpracy z Muzeum Narodowym Centrum Królowej Zofii w Madrycie, dokąd zostanie przeniesiona po jej zakończeniu w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Współczesnym kontekstem dla wystawy prac Wróblewskiego jest ekspozycja „Gdyby dwa morza miały się spotkać”, której kuratorem jest Tarek Abou El Fetouh. To prezentacja twórczości artystów z Bliskiego i Dalekiego Wschodu oraz Europy, której osią tematyczną jest artystyczny komentarz do konfliktów zbrojnych i związanych z nim niepokojów.