Zdarzyło się w Muzeum...
w 2018 roku

  • Zdarzyło się w Muzeum...
    Muzeum nad Wisłą, fot. Kuba Mozolewski

Rok 2018 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie był rokiem wytężonej pracy i wielu nowych projektów. Czas na krótkie podsumowanie tego intensywnego czasu.

Wystawy w Muzeum nad Wisłą

W Muzeum nad Wisłą odbyło się sześć wystaw, które przyciągnęły ponad sto tysięcy odwiedzających. Największym zainteresowaniem cieszyła się wystawa prezentująca sztukę regionu Azji i Pacyfiku, „Bestia, bóg i linia”, a także retrospektywa albańskiego malarza, Ediego Hili, oraz, zamykająca ten rok, wystawa „Niepodległe” zorganizowana na okoliczność obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Muzeum miało również okazję współpracować z Biblioteką Uniwersytecką i Uniwersytetem Warszawskim przy wystawie „Czym jest Oświecenie” – która nie tylko podsumowywała 200 lat Gabinetu Rycin, ale była również okazją do współczesnej rewizji oświeceniowych wartości.

Program edukacyjny

Zespół edukacyjny Muzeum rozwijał swoją działalność nie tylko na polu warsztatów dla dzieci i młodzieży w ramach projektu „Użyj Muzeum”, ale zorganizował też setki oprowadzań i spotkań.

W 2018 roku w ramach Muzeum Dostępnego zakończyliśmy 1. edycję Stypendium Bogny Olszewskiej.

Program publiczny na Pańskiej

W Muzeum na Pańskiej rok 2018 rozpoczęliśmy zamknięciem ostatniej wystawy, która odbyła się w tej przestrzeni, „Dziennika” Danwen Xing. Była to osobista opowieść o awangardzie artystycznej w Chinach w latach 90. XX wieku opowiedziana przez pryzmat fotografii. Jednocześnie na Pańskiej zainicjowany został Departament Obecności – podzielony na bloki, program publiczny Muzeum, oparty na performatywnych formach uczestnictwa w kulturze. Odbywał się on w specjalnie zaprojektowanej przestrzeni, której sercem jest instalacja „Demos” Andreasa Angelidakisa, prezentowana wcześniej podczas Documenta 14 w Atenach.

Neon MUZEUM

W kwietniu na budynku pawilonu nad Wisłą zapaliliśmy neon „MUZEUM” projektu Pauliny Ołowskiej, który przez kilka lat znajdował się na dachu bloku przy ulicy Pańskiej 3. W ślad za wystawami i publicznością przeniósł się zaś nad Wisłę.

Działania poza Muzeum

Miniony rok obfitował również w wydarzenia, odbywające się poza Muzeum: podczas Weneckiego Biennale w Parku Rzeźby na Bródnie, w czasie wycieczek do Domu Hansenów w Szuminie, a także w ramach festiwalu Opener i w trakcie 10. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE, który odbył się jednocześnie w Kijowie (w przestrzeni ulicy Petriwskiej) i w Warszawie (w pawilonie Cepelii) pod wspólnym hasłem „Sąsiedzi”.

W 2018 roku Muzeum po raz pierwszy od 2013 roku zaprezentowało swoją kolekcję na wystawie „Stan Rzeczy” w Galerii Labirynt w Lublinie. Była to pierwsza z planowanych wystaw, które będą prezentować kolekcję Muzeum w zaprzyjaźnionych instytucjach.

Wokół Muzeum

W 2018 roku Dom Hansenów został oficjalnie uznany za zabytek – otrzymując numer A-1441 mazowieckiego rejestru zabytków.

W listopadzie Dyrektor Muzeum, Joanna Mytkowska, otrzymała Nagrodę im. Igora Zabla.

Ponadto w tym roku odbył się przetarg na budowę nowej siedziby Muzeum projektu Thomasa Phifera przy Placu Defilad – zgłoszone zostały trzy oferty. Czekamy na jego ostateczne rozstrzygnięcie na początku roku 2019.

To było 365 pracowitych dni – dziękujemy Wam, że byliście z nami!

Zobacz także: