Opowieści okrutne
Aleksandra Waliszewska i symbolizm Wschodu i Północy

• Naga blond dziewczyna na biłaym koniu z kosą jedzie przez nocny krajobraz i patrzy wprost na widza

Aleksandra Waliszewska, bez tytuły, dzięki uprzejmości artystki

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na otwarcie wystawy Aleksandry Waliszewskiej do Muzeum nad Wisłą 3 czerwca.

„Opowieści okrutne” to wyprawa w fantastyczne uniwersum wizualne Aleksandry Waliszewskiej. Wystawa ukazuje twórczość artystki w dialogu z nieobecnymi w zachodnim kanonie symbolistami z Polski, krajów bałtyckich, Czech i Ukrainy.

Prace Waliszewskiej zestawione są z dziełami, z którymi łączy je formalne i tematyczne pokrewieństwo. Pozwala to spojrzeć w szerokim kontekście na zajmujące Waliszewską baśniowe motywy, apokaliptyczne scenariusze i przesiąknięte znaczeniami bałto-słowiańskie krajobrazy: mokradła, mroczne leśne ostępy, zagubione autostrady, ponure przedmieścia. Osnowę wizualnych opowieści artystki stanowi metafora, która porusza pierwotne emocje – miłość, pożądanie, niepokój i lęk przed śmiercią.

Artyści:

Aleksandra Waliszewska
Maria Anto, Bolesław Biegas, Wanda Bibrowicz, Erna von Brinckmann, Bernhard Borchert, Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, Frans Crabbe van Espleghem, Anna Dębska, Emīlija Gruzīte, Marian Henel, Mieczysław Jakimowicz, Marcė Katiliūtė, Theodor Kittelsen, Erich Kügelgen, Konstanty Laszczka, Bronisław Linke, Mykoła Muraszko, Teofil Ociepka, Edward Okuń, Jaroslav Panuška, Juozas Pjaulokas, Aleksander Promet, Jewmen Pszeczenko, Kristjan Raud, Vaclovas Ratas-Rataiskis, Jan Rembowski, Hugo Simberg, Gustavs Šķilters, Karel Šlenger, Nikolai Triik, Teodors Ūders, Vitkauskas, Joanna Waliszewska, Marian Wawrzeniecki, Witold Wojtkiewicz, Andrzej Wróblewski, Rihards Zariņš, Bogdan Ziętek, Antanas Žmuidzinavičius, Stefan Żechowski