Once Upon a Queer
Filmy i archiwum dla tolerancji

• Once Upon a Queer

Projekt Once Upon a Queer propaguje tolerancję i świadomość queerowej kultury w Europie Wschodniej, a w szczególności w Ukrainie.

Tworzysz i masz pomysł, w jaki sposób poprzez prace wideo poruszyć tematy związane z historią queer, tożsamością płciową i prawami osób LGBTQ+? Zgłoszenia można nadsyłać do 9 stycznia.

Przedsięwzięcie ma interdyscyplinarny charakter – łączy sztukę wizualna, performans, badania terenowe i dziennikarstwo. Wybranych dziesięć osób (pięć z Polski i pięć z Ukrainy) będzie miało za zadanie przyczynić się swoimi filmami do zwiększenia świadomości na temat mniejszości seksualnych wśród ukraińskiej publiczności. Działania w tym kierunku, prowadzone przez pozarządowe podmioty, są kroplą w morzu potrzeb. Once Upon a Queer zakłada stworzenie platformy, w Polsce i w Ukrainie, gdzie filmy będą prezentowane cyklicznie, a jednocześnie będzie ona pełniła funkcję ogólnodostępnego archiwum queerowej historii.

Zapewniamy wynagrodzenie o wysokości 1000 euro brutto oraz wsparcie merytoryczne. Czekamy na osoby, które chcą i potrafią walczyć z barierami i stereotypami za pomocą działań artystycznych. Zgłoszenia, zawierające portfolio oraz opis idei należy przesłać w języku angielskim na adres opencall@izolyatsia.org

Projekt zainicjowany został przez Alinę Kleytman.

Inspirator projektu i autor jego nazwy: Oleksandr Halishchuk

Zespół kuratorski: Alina Kleytman, Kateryna Filyuk, Waldemar Tatarczuk, Karol Radziszewski

Partnerkami projektu są organizacje non-profit Izolyatsia i Queer Archives oraz Galeria Labirynt. Jest on wspierany przez Unię Europejską i Goethe-Institut w ramach programu „House of Europe”.

Szczegóły na stronie Galerii Labirynt.