O festiwalu Warszawa w Budowie 3

O FESTIWALU: WARSZAWA W BUDOWIE to festiwal projektowania miasta organizowany od 2009 roku przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Konfrontuje pochodzącą z różnych dziedzin wiedzę ekspercką na temat miasta, poszukuje ognisk zapalnych na jego mapie, powraca do cennych doświadczeń z historii architektury i urbanistyki, a jednocześnie stara się przewidzieć tendencje w rozwoju Warszawy. Przy zaangażowaniu publiczności, festiwal próbuje wpływać na kształt miasta. Podczas tegorocznej edycji festiwal koncentruje się na trzech zagadnieniach. Pierwsze z nich to polityka mieszkaniowa w warunkach wolnego rynku (Jak mieszkać?). Drugi tamat to planowanie przestrzenne (Nowy ład. Jakie planowanie miasta po 1989?). Trzecie pole tematyczne to kwestie partycypacji (Nieuczestnictwo. Co jest nie tak z partycypacją?) i próba odpowiedzi na pytanie, jak nie fetyszyzować tego pojęcia i jak sprawić, by nie stało się ono narzędziem do legitymizowania interesów tylko jednej grupy społecznej.Osobnym, prezentowanym w tym roku w ramach festiwalu tematem są korzenie polskiej architektury postmodernistycznej, triumfującej po 1989 roku, sięgające postkolonialnego doświadczenia polskich architektów i budowniczych, pracujących na kontraktach w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej w schyłkowym okresie PRL.

AUTORZY PROGRAMU:

Kuratorzy:
Sebastian Cichocki tel. +48 22 596 40 34, sebastian.cichocki(małpa)artmuseum.pl
Tomasz Fudala tel. +48 22 596 40 26, tomasz.fudala(małpa)artmuseum.pl

Grupy eksperckie współpracujące z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie podczas przygotowań do festiwalu (od stycznia do października 2011):

Think tank I: Jak mieszkać?
Tomasz Fudala, Dominika Brodowicz, Dariusz Hyc, Kaja Pawełek, Ula Siemion, Jakub Szczęsny, Bogna Świątkowska

Think tank II: Nowy ład. Jakie planowanie miasta po 1989?
Joanna Erbel, Joanna Koszewska, Joanna Kusiak, Jan Pawlik, Stealth Unlimited (w pierwszym etapie prac zespołu brali też udział: Krzysztof Banaszewski, Maciej Czeredys, Ana Janevski)

Think tank III: Nieuczestnictwo. Co jest nie tak z partycypacją?
Joanna Erbel, Krzysztof Herbst, Urszula Majewska, Paweł Marczewski, Agata Nowotny

Think tank IV: Postmodernizm jest prawie w porządku
Łukasz Stanek, Piotr Bujas, Alicja Gzowska, Aleksandra Kędziorek, rysunki analityczne: Michał Bartnicki, Maciej Bojarczuk, Tomasz Chmielewski, Tomasz Janko, Dorota Flor, Michał Grzegorczyk, Franek Ryczer, Filip Surowiecki, Agnieszka Szymczakiewicz

PROJEKTANCI:
Projekt wystawy: Piotr Bujas
Identyfikacja wizualna festiwalu: Ludovic Balland
Koncepcja graficzna wystawy i projekty druków: Noviki Studio

STRONA INTERNETOWA:
projekty i wykonanie: Bartosz Stawiarski

KOORDYNATOR FESTIWALU:
Katarzyna Sadowy, tel. +48 22 596 40 30, katarzyna.sadowy(małpa)artmuseum.pl

KONTAKT DLA PRASY:
Marek Miros tel. +48 22 596 40 24, prasa(małpa)artmuseum.pl

WSTĘP NA WSZYSTKIE WYDARZENIA JEST BEZPŁATNY!

Obowiązują zapisy na wycieczki i warsztaty - formularz do zapisów znajduje się przy poszczególnych wydarzeniach na stronie internetowej.

Zobacz także: