Nowe filmy Julii Zborowskiej
w zbiorach Filmoteki

• Nowe filmy Julii Zborowskiej
    Kadr z filmu Julii Zborowskiej, "Trwała parowa", 2010

Filmoteka Muzeum prezentuje świeżo pozyskany zbiór wczesnych filmów Julii Zborowskiej z lat 2007 - 2010.

Julia Zborowska to artystka sztuk wizualnych, reżyserka, pisarka. Urodzona w 1985 r. w Poznaniu. Mieszka i pracuje w Wiedniu i Zalesiu. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie (2008). Obecnie kontynuuje studia na wydziale video i fotografii Wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Wiedeńskiej Akademii Filmowej m.in. pod okiem Michaela Haneke’go.

Uczestniczka wystaw zbiorowych (m.in. „Nie ma sorry” Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, 2008, „Improvisation of a faun, waking doubting rolling shining and musing” Semperdepot, Wiedeń 2006). W 2009 roku nominowana do nagrody Gepperta. Jej filmy pokazywane były na wielu festiwalach, m.in. trzydziestominutowe „Zalesie” (2017). Laureatka 6. Nagrody Filmowej PISF, MSN i Szkoły Wajdy.

Nowe filmy artystki w zbiorach Muzeum są do obejrzenia na stronie Fimoteki.