Місяць з «Соняшником» | Miesiąc ze „Słonecznikiem”

• [na zdjęciu widać dłonie dwóch osób - dziecka oraz osoby dorosłej - podczas wykonywania prac plastycznych. Dziecko wykleja słonecznik na niebieskim papierze.]

fot. Yulia Krivich

Понад місяць у штаб-квартирі варшавського Музею сучасного мистецтва за адресою: вул. Панська, 3 діє Солідарний центр культури «Соняшник».

За цей час ми спільно приготували понад 30 000 бутербродів, які роздали українцям на вокзалах Варшави та в пунктах тимчасового проживання. У співпраці з Фондом жінок-мігранток (Fundacją Kobiety Wędrowne) та колективом «Слушна страва» (Słuszna Strawa) ми доправили 8000 гарячих страв до Кризового центру (на вулиці Волоській) та гуртожитків для біженців.
Спільно з Фондом BĄDŹ ми відправили 6 партій ліків першої необхідності, медичного обладнання для рятування життя та тактичних аптечок до двох українських лікарень – у Чернівцях та Києві.

Благодійна група «Знімки для документів» («Zdjęcia do dokumentów»), що працює в СЦК «Соняшник», сфотографувала понад 1000 осіб. Разом із командою активістів ми підготували інформаційні листівки англійською та українською мовами для осіб, які рятуються від війни. Разом з юристами та юристками Гельсінської спілки з прав людини та громадянами ми допомагаємо біженцям BIPOC заповнювати заяви на проживання.

У рамках культурно-освітньої та інтеграційної програми ми організували, зокрема, три віршовані радіовистави із циклу «Театр трьох уяв», солідарний показ фільмів гурту «Freefilmers» з Маріуполя, здійснили груповий розпис банерів і транспарантів, провели три зустрічі проєкту колективної кулінарії «Спільна кухня», два сеанси антистресових вправ та масажу, а також низку творчих майстер-класів для дітей.

Наступного тижня діяльність СЦК «Соняшник» буде обмежена у зв’язку з великодніми святами. Проте ми вже запрошуємо вас на спільне застілля мультикультурного Великодня в СЦК «Соняшник» у вихідні 23-24 квітня!

Детальніше про подію буде повідомлено найближчим часом – шукайте інформацію на сторінках Solidarny Dom Kultury «Słonecznik» у Facebook та Instagram, а також на сайті artmuseum.pl .

Solidarny Dom Kultury “Słonecznik” działa w siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przy ul. Pańskiej już ponad miesiąc!

W tym czasie wspólnie przygotowaliśmy ponad 30 tysięcy kanapek dystrybuowanych na warszawskich dworcach i w punktach noclegowych. We współpracy z Fundacją Kobiety Wędrowne i kolektywem Słuszna Strawa dostarczyliśmy 8000 ciepłych posiłków do Centrum Kryzysowego przy ulicy Wołoskiej i hosteli dla uchodźców.

Razem z Fundacją BĄDŹ wysłaliśmy 6 transportów leków pierwszej potrzeby, sprzętu medycznego do ratowania życia i apteczek taktycznych do dwóch ukraińskich szpitali – w Czernivstach i Kijowie.

Działając w “Słoneczniku” grupa “Zdjęcia do dokumentów” zrobiła zdjęcia dla ponad 1000 osób. Wspólnie z grupą aktywistek przygotowaliśmy ulotki informacyjne dla osób uchodźczych w języku angielskim i ukraińskim. Wraz z prawniczkami i prawnikami z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Obywatela pomagamy osobom uchodźczym BIPOC w wypełnianiu wniosków o pobyt.

W ramach programu kulturalno-edukacyjno-integracyjnego zorganizowaliśmy m.in. trzy słuchowiska poetyckie z serii “Teatr trzech wyobraźni”, solidarnościowy pokaz filmów grupy Freefilmers z Mariupola, akcję grupowego malowania transparentów i banerów, trzy edycje kolektywnego gotowanie we “Wspólnej kuchni”, dwie sesje ćwiczeń antystresowych i masażu i kreatywne warsztaty dla dzieci.

W najbliższym tygodniu działania „Słonecznika” będą ograniczone ze względu na przerwę Wielkanocną. Jednak już teraz zapraszamy Was na spotkanie przy wspólnym stole podczas wielokulturowej Wielkanocy w SDK „Słonecznik” w weekend 23-24 kwietnia!

Więcej szczegółów na temat wydarzenia podamy wkrótce – informacji wypatrujcie na „Słonecznikowym” Facebooku, Instagramie oraz stronie artmuseum.pl

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

11:00 Warsztaty ПИСАНКИ ОПОРУ | Pysanky oporu MUZEUM na Pańskiej
12:00 Piknik ВЕЛИКОДНІЙ СНІДАНОК | Śniadanie wielkanocne MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
11:00 Warsztaty Просто уявіть собі це | Wyobraź to sobieмайстер-клас для дітей | Warsztaty dla dzieci MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
11:00 Warsztaty Спільна Кухня | Wspólna Kuchnia. Warsztaty kulinarne MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
19:00 Film «Mariupolis» w reż. Mantasa Kvedaravičiusa |Pokaz filmowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Sala na Pańskiej
Pańska 3, Warszawa
18:00 Wydarzenie Юлія Костєрєва: Open Place | Yulia Kostereva: Open Place П’ятниця пополудні | Piątek po południu MUZEUM na Pańskiej