„Lot” Romana Stańczaka na 53. Biennale Sztuki
Wyniki konkursu na Pawilon Polski

• „Lot” Romana Stańczaka na 53. Biennale Sztuki

Roman Stańczak, "Anioł Stróż", 2013. Fot. Marta Górnicka

Muzeum Sztuki Nowoczesnej z radością informuje, że projekt „Lot” Romana Stańczaka, kuratorowany przez Łukasza Rondudę i Łukasza Mojsaka, został rekomendowany do realizacji jako kuratorski projekt wystawy w Pawilonie Polskim na Biennale Sztuki w Wenecji w 2019 roku.

W uzasadnieniu swojego wyboru jury zwróciło uwagę na wieloletnią praktykę rzeźbiarską Romana Stańczaka „w nicowaniu obiektów pochodzących z życia codziennego”. Projekt na wystawę w Pawilonie Polskim w Wenecji został doceniony ze względu na swoją skalę i odwagę koncepcji, które gwarantują monumentalność realizacji.

Zgodnie z regulaminem wybrano również projekt rezerwowy — propozycję wystawy Józefa Robakowskiego ”Co jeszcze może się wydarzyć" autorstwa Bożeny Czubak i Fabia Cavallucciego.

Jury obradowało w składzie: Elżbieta Banecka, Waldemar Baraniewski, Janusz Janowski, Piotr Juszkiewicz, Agnieszka Komar-Morawska (przewodnicząca), Andrzej Krauze, Monika Małkowska, Maciej Mazurek, Daniel Muzyczuk, Barbara Piwowarska, Karolina Staszak, Katalin Timar, Iza Tarasewicz, Tomasz Wendland, Hanna Wróblewska.

W ciągu miesiąca na stronie labiennale.art.pl opublikowane zostaną wszystkie zgłoszenia konkursowe, a następnie w Zachęcie odbędzie się spotkanie poświęcone konkursowi. Szczegółowa data zostanie podana na stronie internetowej galerii w oddzielnym ogłoszeniu.

58 Międzynarodowa Wystawa Sztuki — La Biennale di Venezia

11 maja – 24 listopada 2019
Kurator generalny: Ralph Rugoff
Temat przewodni: Obyś żył w ciekawych czasach
Więcej o biennale w Wenecji.