Krzysztof Wojciechowski (1947-2020)

• Krzysztof Wojciechowski (1947-2020)

Krzysztof Wojciechowski (fot. Robert Jarosz)

Ze smutkiem dowiedzieliśmy się o śmierci Krzysztofa Wojciechowskiego, artysty fotografika, kuratora sztuki, autora tekstów, tłumacza, aktywnego uczestnika życia artystycznego.

Krzysztof Wojciechowski był artystą konceptualnym, używającym medium fotografii w polu sztuki i wiernym tradycyjnym technikom fotograficznym. Hołdował minimalizmowi, pochylał się nad detalami i codziennością oraz świadomie budował wieloznaczeniowe cykle, nie dające zredukować się do roli zapisu dokumentalnego. Związany z Warszawskim Towarzystwem Fotograficznym, Galerią Remont, Galerią Znak, Małą Galerią ZPAF i CSW Zamkiem Ujazdowskim. Był również twórcą wideo, kuratorem, autorem tekstów i tłumaczeń.

Ważniejsze wystawy indywidualne:

• „Imperfectum/Mur”, Galeria Remont w Warszawie (1974),
  • „Pejzaże i notatki”, Galeria Znak, Białystok (1975),
  • „Przechodzień”, Mała Galeria PSP-ZPAF, Warszawa (1981),
  • „Parabole”, Galeria FF, Łódź (1996), „Czas Ujawniony”, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa,
  • „Obrazy ujawnione”, Galeria Art-on, Warszawa (2010),
  • „Kreski - paski - rowki”, Instytut Awangardy, Warszawa (2013),
  • „De multitudine rerum”, Galeria FF, Łódź (2018),
  • „Widzenie zwielokrotnione”, Tarnowskie Centrum Kultury, Tarnów (2018),
  • „Kolekcje samurajskie”, Stara Galeria ZPAF, Warszawa (2019).

Krzysztof Wojciechowski zmarł 28 stycznia 2020 roku.

Zespół Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.