Znamy laureatkę Nagrody Filmowej

• Znamy laureatkę Nagrody Filmowej

Katarzyna Kozyra na tle swojej pracy "Olimpia"

Laureatką czwartej edycji Nagrody Filmowej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Szkoły Wajdy została Katarzyna Kozyra. Nagrodzony projekt nosi tytuł „X”.

Jury złożone z przedstawicieli trzech przyznających nagrodę instytucji zdecydowało się najwyżej ocenić projekt Kozyry, bowiem, w odróżnieniu od innych złożonych propozycji, najpełniej realizował on kryteria nagrody dla filmu eksperymentalnego, stawiając na oryginalną formę oraz radykalny pomysł wynikający z wieloletnich poszukiwań artystycznych i wybitnego dorobku artystki. Projekt Kozyry dotyczy również ważnego społecznie problemu, jakim jest doświadczenie choroby nowotworowej, którą artystka sama przechodziła. W swojej sztuce dała ona wielokrotnie wyraz temu granicznemu przeżyciu.

Katarzyna Kozyra do swojego projektu pragnie zaangażować kobietę chorą na raka, w trakcie leczenia, tytułową X i zaproponować jej „podróż” poprzez swoje prace (ponowne odgrywanie takich realizacji jak „Olimpia” czy „Święto wiosny”), z nadzieją, że również w jej przypadku radykalna sztuka będzie sposobem na radzenie sobie z chorobą i wizją śmierci. Kozyra, jako osoba, która „przeżyła” zmagania z rakiem, będzie kimś w rodzaju przewodnika przez proces leczenia X, która staje wobec podobnych wyzwań, jak wcześniej artystka, i podobnie jak ona nie wie, czy uda się wygrać walkę z chorobą.

„Bohaterka X w ramach zarysowanych przez reżyserkę sytuacji wpływa na dramaturgię i akcję poszczególnych rozdziałów. Poprzez podejmowane przez siebie decyzje, własne zachowania i wybory pisze dla siebie własny scenariusz, inny być może niż ten, który był doświadczeniem Kozyry. Jednocześnie konstrukcja fabuły jest nieco bajkowa: w hierarchii dążącego do sukcesu współczesnego świata X - postrzegana jako osoba słaba czy w ogóle ”niewidzialna" (chora / słaba / nieznana / kobieta) przechodzi przez kolejne próby / zadania filmowe, by tę widzialność odzyskać".

Katarzyna Kozyra zaprezentuje swój projekt 17 września o godz. 18.00 na specjalnym wydarzeniu zatytułowanym Kino Artystów, w ramach 39. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Biogram Katarzyny Kozyry

Katarzyna Kozyra jest jedną z najważniejszych artystek debiutujących w latach 90., utożsamianych z nurtem sztuki krytycznej. Dyplom otrzymała w 1993 roku w pracowni Grzegorza Kowalskiego w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest również absolwentką Hochschule für Graphik und Buchkunst w Lipsku (1998). Uprawia performance, sztukę wideo, happening, tworzy spektakle parateatralne. Przez wiele lat artystka zaliczana do najbardziej kontrowersyjnych, kojarzona z nurtem sztuki krytycznej oraz pełnym brutalności naturalizmem. Takie prace jak Piramida zwierząt, Więzy krwi czy Olimpia wywołały gwałtowne medialne debaty na temat granic i zadań sztuki w nowych demokratycznych realiach. W swych pracach ukazuje głównie świat pozorów i konwencji, kostiumowości i umowności płci. W 1997 otrzymała „Paszport Polityki”, a w 1999 roku reprezentowała Polskę na 48. Biennale Sztuki w Wenecji, gdzie za wideoinstalację Łaźnia męska dostała wyróżnienie honorowe. We wrześniu 2011 roku otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2012 w Warszawie założyła Fundację Katarzyny Kozyry. Mieszka i pracuje w Warszawie, Berlinie i Trento.