Jesień 2014 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Planowane wystawy i festiwal WARSZAWA W BUDOWIE

• Jesień 2014 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Loretta Fahrenholz, \"Ditch Plains\", 2013 Dzięki uprzejmości Galerie Bucholz, Berlin/Cologne

Tegoroczna jesień w Muzeum Sztuki Nowoczesnej to otwarcie wystaw „Ustawienia prywatności. Sztuka po Internecie” oraz „Maria Bartuszová. Formy przejściowe”, a także prezentacja wybitnych polskich realizacji architektonicznych ostatniego dwudziestopięciolecia, współorganizowana z miesięcznikiem „Architektura-murator” z okazji jubileuszu czasopisma. Już 11 października ruszy szósta edycja festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE, w tym roku zatytułowana „Miasto artystów”.

„Ustawienia prywatności. Sztuka po Internecie” to wystawa prezentująca prace artystów urodzonych w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, których dojrzewanie, także twórcze, przypadło na czas gwałtownego rozwoju Internetu i mediów cyfrowych. Wystawa skupi się na problematyce kształtowania tożsamości, na zmianie rozumienia pojęć takich jak prywatność i oryginalność, ale także na pytaniach o nowe formy społecznej interakcji. Kuratorką i producentką wystawy jest Natalia Sielewicz.

Równocześnie z tą wystawą otworzy się prezentacja przybliżająca przekrojowo twórczość wybitnej słowackiej rzeźbiarki Marii Bartuszovej – „Formy przejściowe”. Bartuszová (1936-1996) zaistniała w świadomości odbiorców w 2007 roku w czasie międzynarodowej wystawy Dokumenta 12 w Kassel, jednak jej prace były do tej pory prezentowane pojedynczo. Wystawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej ma opowiedzieć historię Marii Bartuszovej i etapów jej twórczości, a także ukazać napięcie towarzyszące poszukiwaniu nowych sposobów wyrazu. Tytułowa forma przejściowa odnosi się między innymi do materiału, w którym powstała większość rzeźb artystki, czyli do gipsu, do materiału prymitywnego, próbnego, a zarazem bardzo kruchego. Kuratorką wystawy jest Marta Dziewańska.

Wernisaż obu tych wystaw odbędzie się 25 września o godzinie 19.00 i będą one czynne do 6 stycznia 2015.

Od 2 października będzie można zwiedzać wystawę współczesnej polskiej architektury współorganizowaną w Muzeum przez miesięcznik „Architektura-murator” z okazji dwudziestolecia istnienia magazynu. Kolekcja dwudziestu makiet ukaże wybrane ważne realizacje architektoniczne, wskazując rolę architektury jako elementu społecznej identyfikacji i jej funkcję w przemianach ustrojowych w Polsce. Wystawie będą towarzyszyć liczne spotkania poświęcone architekturze i jej kulturalnym, ekonomicznym i politycznym kontekstom (wystawa czynna do 14 grudnia).

W październiku rusza także tegoroczna edycja festiwalu Warszawa w Budowie. Potrwa on od 11 października do 9 listopada. Oś tematyczną stanowią tym razem twórcy i życie artystyczne jako ważny czynnik kształtowania miasta. Przewidziane w programie wydarzenia będą organizowane w przestrzeni miejskiej i w dawnych pracowniach artystycznych. Planowane wystawy to między innymi: „Archiwa najtlajfu” w budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej na ul. Pańskiej 3, „Twoje miasto to pole walki” w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich i „Codziennie obecny” – wystawa poświęcona Henrykowi Stażewskiemu w jego dawnej pracowni, obecnym Instytucie Awangardy.

11 września rozpoczyna się wystawa „Into the Country” w SALT Ulus w Ankarze, której kuratorem jest Łukasz Ronduda. Na wystawie będą prezentowane prace artystów mierzących się z tematami wiejskimi, a okazją do wydarzenia jest 150. rocznika zniesienia pańszczyzny w Polsce.