Inauguracja strony
Polskiego Archiwum Filmów Domowych

• Inauguracja strony

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zapraszają 30 grudnia 2020 na inaugurację strony Polskiego Archiwum Filmów Domowych: filmydomowe.artmuseum.pl.

POLSKIE ARCHIWUM FILMÓW DOMOWYCH to projekt skupiony na gromadzeniu i digitalizacji filmów prywatnych, domowych tworzonych w powojennej Polsce w kontekście życia codziennego, głównie na taśmach 8 i 16 mm. Celem archiwum jest ocalenie istniejących, często zapomnianych taśm, a następnie udostępnienie ich na stronie internetowej. W ramach projektu zebrano i zdigitalizowano dotychczas ponad 200 materiałów filmowych z 30 prywatnych archiwów. Wszystkie filmy stanowią unikalny zapis nie tylko historii rodzinnych – ślubów, komunii, pogrzebów czy wakacyjnych wyjazdów – ale również powojennej historii Polski uchwycony okiem filmowców-amatorów.

Opracowanie i umieszczenie na specjalnej platformie internetowej filmydomowe.artmuseum.pl amatorskich filmów domowych postrzegamy jako nobilitację zapomnianych współcześnie taśm negatywowych 8 i 16 mm. Archiwum będzie rozbudowywane o opisy oraz rozwijane przez kolejne lata a następnie trafi do nowego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej na placu Defilad.

Inicjatorem projektu jest artysta i reżyser filmowy Maciej Drygas, który tak określa charakter przedsięwzięcia: „Domowe ósemki, super ósemki, szesnastki. Pozbawione dźwięku. Nieme świadectwo naszych czasów. Unikalny zapis parterowej historii Polski. Wolny od publicystycznego kontekstu. Święta rodzinne, domowe uroczystości, wakacje, wycieczki, praca, pielgrzymki, pogrzeby, manifestacje, szkoła… Ale też zwyczajna rejestracja codzienności. Uchwycona często niewprawną amatorską ręką. Źródłowy materiał. Czysty i bezinteresowny. Nieostemplowany artystycznym stygmatem. Tworzony z myślą o najbliższych. Żeby przetrwała pamięć. Ta najmniejsza. Mikropamięć domowej historii. Czasami nieostra. Naznaczona grubym ziarnem. Często wyblakła i pożółkła. Rwąca się na sklejkach. Archaiczna. Złożona w puszkach i pudłach. Na strychach i w piwnicach. Zapomniana. Niepotrzebna. Trudna do odtworzenia. Historia inteligentów i nieinteligentów. Rejestrowana w domach prześladowanych i prześladowców. Nasza wspólna. Ekumeniczna. Wspólna, ale pojedyncza. Radosna i przygnębiająca. Miejska i prowincjonalna. Kobieca i męska. Odległa i mniej odległa. Chciałbym znaleźć dla niej wspólny dom. Uratować od zapomnienia. Ósemki, Super ósemki, Szesnastki. Przegrać i opisać. Dla wszystkich…”.

Inicjator: Maciej Drygas
Kuratorzy: Katarzyna Karwańska, Łukasz Ronduda
Projekt strony internetowej: Michał Szota
Koordynacja: Michał Borowik, Katarzyna Prokesz
Współpraca: Aniela Trojanowska
Organizatorzy: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Partnerzy: Fixafilm, Fundacja Okonakino, Festiwal Filmowy Docs Against Gravity

Projekt zrealizowany w ramach zadania Polskie Archiwum Filmów Domowych dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.