Inauguracja sezonu w Muzeum

• Inauguracja sezonu w Muzeum

23 września Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na unikalny performans amerykańskiej artystki Cary Benedetto „Nie wszystko może się zdarzyć”, który otworzy jesienny sezon i cykl „Na końcu języka. Performans i wojna słów” w Muzeum.

Jest to praca oparta na formacie przyjęcia wernisażowego, na które wstęp jest możliwy po uprzednim RSVP*. Każdy z elementów tego performansu został szczegółowo zaplanowany przez artystkę – od zaproszenia i powiadomienia na stronie internetowej, przez pytania i odpowiedzi towarzyszące każdemu potwierdzeniu RSVP przez widza, po gesty i kwestie „obsługi” przyjęcia.

Oparty na związkach feminizmu, etyki i języka performans Cary Benedetto jest próbą stworzenia miejsca bardziej bezpiecznego dla wszystkich osób, które w społeczeństwie nie mogą czuć się bezpiecznie. Jest on również użyciem muzeum jako narzędzia krytyki systemów władzy. Język, teksty, tłumaczenia, rozmowy, spotkania i wymiana mejlowa, a także wznoszone w czasie performansu toasty na cześć kobiet, są częścią zaproponowanej przez artystkę praktyki troski (practice of care) przez język. Każdy moment tego „otwarcia” - performansu jest próbą otworzenia języka na innego rodzaju słuchanie i na innego rodzaju wrażliwość. Jest próbą zbadania jak używamy języka i jak troszczymy się o siebie nawzajem. Jest ono wreszcie próbą uzmysłowienia sobie, że w kapitalizmie nie „wszystko może się zdarzyć”.

W performansie wezmą udział Edyta Jarząb, Helena Malewska, Robert M. Ochshorn, Mia von Matt, Wiktor Dynarski, Barbara Klicka, Joanna Ostrowska, Monika Szczukowska, Anna Zaradny, i inni. Zapraszamy na Pańską 3.

* Wstęp za wcześniejszym RSVP dla pierwszych 150 osób. Aby wziąć udział w performansie, musisz być osobą samoidentyfikującą się jako kobieta lub trans lub zostać zaproszona/zaproszony przez kobietę lub osobę transpłciową. Prosimy o zaznaczenie jako kto się identyfikujesz, a jeśli zostałeś zaproszona/y o podanie osoby zapraszającej. Prosimy o przesyłanie RSVP na adres: RSVP@artmuseum.pl