Geta Bratescu (1926-2018)

• Geta Bratescu (1926-2018)

Geta Bratescu, "Ego", 2002, kolaż, tempera, rysunek na papierze. Fot. César Delgado Martín

Z żalem dowiedzieliśmy się o śmierci Gety Bratescu, rumuńskiej artystki, której prace znajdują się również w kolekcji Muzeum: „Podróżnik” (1970) i „Ego” (2002).

Geta Bratescu była jedną z centralnych postaci rumuńskiej awangardy. W swojej twórczości wykorzystywała szereg różnorodnych mediów: rysunek, kolaż, grafikę i fotografię, tworzyła również animacje i gobeliny. Przez wiele lat była związana z magazynem literackim „Secolul XX”, gdzie pracowała jako graficzka - stąd jej zainteresowanie figurami z literatury i mitologii, takimi jak Faust czy Medea.

W 2015 roku miała miejsce jej przekrojowa wystawa w Tate Liverpool, dzięki której zdobyła międzynarodowe uznanie. W 2017 roku reprezentowała Rumunię na Biennale w Wenecji, w tym samym roku jej prace prezentowane były również na Documenta 14.

Zespół Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.