Forma Otwarta: Oskar Hansen, sztuka, architektura i film
Filmoteka Muzeum w Tate Modern

• Forma Otwarta: Oskar Hansen, sztuka, architektura i film

25 maja w Starr Auditorium w Tate Modern w Londynie odbędzie się wydarzenie współorganizowane przez Filmotekę Muzeum.

Teoria Formy Otwartej sformułowana przez Oskara Hansena (1922-2005) – architekta, artystę i wykładowcę warszawskiej Akademii Sztuki Pięknych, związanego z Team 10 – wywarła wielki wpływ na artystów realizujących działania społecznie zaangażowane. Punktem wyjścia dla pokazu jest powadzone przez Hansena studio na warszawskiej ASP oraz dorobek jego studentów: Zofii Kulik, Przemysława Kwieka, Grzegorza Kowalskiego, Jana S. Wojciechowskiego (u Hansena kształcili się także Elżbieta i Emil Cieślarowie, Wiktor Gutt i inni). Artyści ci wykorzystywali swoje doświadczenie z Formą Otwartą rozwijając własną praktykę artystyczną. Grzegorz Kowalski otrzymał tytuł profesora Akademii i do dziś prowadzi własne studio o nowatorskim programie nauczania, nazywane „Kowalnią”.

W pokazie znajdą się między innymi prace jego absolwentów – Pawła Althamera i Artura Żmijewskiego, w których odnoszą się oni do teorii Hansena i realizują jej założenia w rozmaitych kontekstach. Zaprezentowany zostanie także jeden z istotnych punktów programu dydaktycznego Kowalni, czyli ćwiczenie „Obszar wspólny, obszar własny”, tu z udziałem artystki Anny Molskiej.

Artyści: Paweł Althamer, Piotr Andrejew, Grupa KwieKulik, Paweł Kwiek, Anna Molska, Artur Żmijewski

Po pokazie zapraszamy na dyskusję z udziałem Karola Sienkiewicza i Davida Crowleya. Moderacja: Kasia Redzisz (Tate Modern).

Wydarzenie odbywa się w ramach 12. edycji KINOTEKA Polish Film Festival (24 kwietnia – 30 maja) i organizowane jest wspólnie z Filmoteką Muzeum.

Kuratorzy: Łukasz Mojsak (Filmoteka Muzeum) we współpracy z George’m Clarkiem (Tate Modern) i Kasią Redzisz (Tate Modern).

Fotografia: Artur Żmijewski, „Sen Warszawy”, 2005, dzięki uprzejmości artysty i Fundacji Galerii Foksal