Filmoteka Muzeum w Oberhausen
5 maja 2014, godz. 14:30, kino Gloria, Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych w Oberhausen

• Filmoteka Muzeum w Oberhausen

Filmoteka Muzeum to zainaugurowane w 2012 roku archiwum filmowe Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie gromadzące filmy artystów wizualnych, dokumentacje działań i performance oraz materiały dokumentalne dotyczące sztuki w Polsce w XX i na początku XXI wieku.

Pokaz w Oberhausen podsumowuje pierwszy etap realizowanego przez Filmotekę programu digitalizacji, skoncentrowanego głównie na filmach z lat 70. XX wieku.

Prace Grupy KwieKulik, Pawła Kwieka, Anny Kutery, Zygmunta Rytki i Teresy Tyszkiewicz zaprezentowane zostaną w nowych odsłonach po rekonstrukcji cyfrowej. Podzielimy się także z widzami ciekawymi znaleziskami z prywatnych archiwów VHS artystów Oskara Dawickiego i Romana Stańczaka.

Na fotografii: kadr z filmu Zygmunta Rytki „Fiat 126p”, 1976, kolekcja Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.