Dwa tygodnie na Trans-Atlantyku

• Dwa tygodnie na Trans-Atlantyku

fot. Bartosz Stawiarski

Wykłady, oprowadzania, muzyka i moda op-art – czyli najbliższe dwa tygodnie na wystawie „Inny Trans-Atlantyk”.

Na najbliższe dwa tygodnie (17–31 stycznia) z wystawą „Inny-Trans Atlantyk” o sztuce kinetycznej i op-arcie w Muzeum nad Wisłą przygotowaliśmy bogaty program wydarzeń:

Już w czwartek, 18 stycznia o godz.18.00 w bistro Powidoki (Muzeum nad Wisłą) odbędzie się wykład profesora Grzegorza Kowalskiego o jego udziale w sympozjum rzeźbiarskim, które towarzyszyło igrzyskom olimpijskim w Meksyku w 1968 roku, kiedy to 22 międzynarodowych artystów przygotowało rzeźby, które stanęły wzdłuż drogi łączącej miasto z wioską olimpijską. Kowalski wykonał wtedy monumentalny, złożony z kolorowych, betonowych stożków „Zegar słoneczny”, którego dokumentację można zobaczyć na wystawie „Inny Trans-Atlantyk”.

W piątek, 19 stycznia, o godz. 21.00 - Sztuka kinetyczna również w Powidokach. Dekonstrukcja gramofonów i przekształcanie płyt winylowych przez duet Camilli Sørensen i Grety Christensen z Danii. To już drugi koncert z cyklu Różowe Szumy, organizowany przez Muzeum i Powidoki.

W sobotę, 20 stycznia o godz. 14.00 oprowadzanie w języku angielskim, zaś w niedzielę, 21 stycznia o 14.00 oprowadzi po wystawie Daniel Muzyczuk, historyk sztuki, kierownik Działu Sztuki Nowoczesnej w Muzeum Sztuki w Łodzi, kurator pawilonu polskiego na 55. Międzynarodowym Biennale Sztuki w Wenecji w 2013 roku.

W sobotę, 27 stycznia o godz.18.00 w Powidokach w Muzeum nad Wisłą gratka dla fanów mody. Wykład o op-arcie w modzie, ilustrowany slajdami i filmami, przygotowany przez krytyka i kuratora mody, Marcina Różyca. Będzie można zobaczyć rekonstrukcje sukienek op-artowskich z polskiego domu mody Leda z początku lat 60, wykonane przez Dagmarę Rosę, których źródłem była kultowa okładka śląskiej „Panoramy”. Wcześniej, o godz. 12.00,  w Muzeum nad Wisłą rozpoczną się Działania Otwarte dla dzieci. Przez trzy godziny na wystawie będzie można spotkać edukatorów muzealnych, którzy zaproszą do ćwiczeń i kreatywnych zadań. O godz. 14.00 spacer w języku angielskim po wystawie „Inny Trans-Atlantyk” poprowadzi Petra Skarupsky.

W niedzielę, 28 stycznia o godz. 14.00 po wystawie oprowadzi dyrektor Muzeum Joanna Mytkowska, zaś 30 stycznia we wtorek, Muzeum zaprasza na wykład zatytułowany „Sztuka jako przygodność. Stanisław Lem i granice przypadku”, dr hab. Jakuba Momro, filozofa, literaturoznawcy, adiunkta w Katedrze Antropologii i Badań Kulturowych na Wydziale Polonistyki UJ.

Więcej informacji na: www.transatlantic.artmuseum.pl