Archiwum 7. Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie
Już online!

• Archiwum 7. Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie opracowało kolejne archiwum sztuki współczesnej. W dniu 14 lutego o godz. 19.00 na stronie archiwum.artmuseum.pl nastąpi odsłona archiwum 7. Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie.

7. Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie, którego kuratorem był Artur Żmijewski (we współpracy z Joanną Warszą i grupą Wojna), było interpretowane jako indywidualna wystawa artysty. Żmijewski postulował stworzenie wystawy, która przypomina w większym stopniu „parlament niż salon”. Zakładał on udział jednostek i środowisk, które ze względów światopoglądowych są rzadko dopuszczane do głosu w przestrzeni współczesnego muzeum czy galerii (np. z racji na cechujący ich twórczość wyraźny idiom religijny czy też przemycanie teorii spiskowych lub poglądów ksenofobicznych).

Żmijewski dążył do uzyskania polifonii głosów i poglądów, wzajemnie się wykluczających, wykorzystując dynamikę sporu i politycznego konfliktu do stworzenia przeglądu praktyk artystycznych, które działają naprawdę. Na stronie archiwum.artmuseum.pl znajdzie się pełna dokumentacja wystaw i wydarzeń 7. Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie, które miały na celu zbadanie, czy sztuka może być realnym narzędziem zmiany społecznej i politycznej.