Archipelag Pokoleń: 3. edycja
W Muzeum Sztuki Nowoczesnej

• Archipelag Pokoleń: 3. edycja

Poprzednia edycja Archipelagu Pokoleń w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, fot. Michał Szuba

Miło nam poinformować, że Muzeum Sztuki Nowoczesnej przyłącza się do oferty warsztatów w trzeciej edycji programu Archipelag Pokoleń.

Archipelag Pokoleń to innowacyjna platforma edukacyjna stworzona i realizowana przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” oraz Instytut Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. To nowatorska propozycja zajęć i twórczej aktywności skierowana do warszawiaków powyżej 50. roku życia.

Uczestnicy kursu wezmą udział w różnorodnych działaniach edukacyjnych: konwerstatoriach, warsztatach twórczych, wizytach w instytucjach kultury oraz organizacjach pozarządowych. Mają one umożliwić osobom 50+ dalszy rozwój, zachęcić do aktywności społecznej oraz pomóc w skuteczniejszym budowaniu dialogu międzypokoleniowego.

Dodatkowo uczestnicy kursu wezmą udział w zajęciach przewidzianych podstawą programową na studiach dziennych w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.

W ramach współpracy z Muzeum przeprowadzone zostaną zajęcia „Eksperyment fotograficzny - warsztaty krytycznego myślenia o fotografii” prowadzone przez Agę Pajączkowską.

Uczestnicy będą rozumieć fotografię szeroko – jako przedmiot, rodzaj obrazu, sposób patrzenia, pretekst do działania i rozmowy. Sprawdzą, co fotografia pozwala zobaczyć, poszukają jej granic, wspólnie zastanowią się, do czego standardowo bywa używana, a do czego może służyć, gdy za cel postawić sobie refleksję o przestrzeni miasta, relacjach społecznych, muzeum, tożsamości. Celem zajęć nie będzie wprawne robienie „ładnych zdjęć”, ale tworzenie obrazów i sytuacji opisujących, komentujących ważne tematy. Posiadanie własnego aparatu fotograficznego ani umiejętność robienia „dobrych zdjęć”, nie jest warunkiem udziału w zajęciach. Praca zakończy się przeprowadzeniem wspólnie wymyślonej akcji fotograficznej.