Andrzej Strumiłło (1927-2020)

• Andrzej Strumiłło (1927-2020)

Andrzej Strumiłło, autoportret, Maćkowa Ruda, 26.02.2013. Fot. na licencji Creative Commons

Z żalem dowiedzieliśmy się o śmierci profesora Andrzeja Strumiłły, wszechstronnego artysty związanego z regionem pogranicza, z Suwalszczyzną.

Andrzej Strumiłło był malarzem, grafikiem, rzeźbiarzem, zajmował się fotografią i scenografią, twórzył pawilony wystawiennicze. Był też pisarzem, poetą, projektował książki. Studiował w pracowni Władysława Strzemińskiego w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Na Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych razem z Andrzejem Wajdą, Walerianem Borowczykiem i Janem Tarasinem tworzył Grupę Samokształceniową pod kierownictwem Andrzeja Wróblewskiego. Wykładał na ASP w Krakowie, był członkiem zarządu Związku Polskich Artystów Fotografików.

Przyrodnik, zbieracz kamieni, kontemplujący krajobraz znad Czarnej Hańczy, Strumiłło przez większość życia związany był z Suwalszczyzną, gdzie wybudował kilka domów i gdzie hodował konie. W swojej twórczości korzystał z wielu mediów, interesowała go tematyka mistyczna i egzystencjalna. Inicjator cyklicznych spotkań artystycznych „Sztuka i Środowisko”, które zaowocowały programem dla Suwalskiego, Wigierskiego i Mazurskiego Parku Krajobrazowego, później Wigierskiego Parku Narodowego.

Obrońca przyrody, walczył o Dolinę Rozpudy. Brał udział w licznych wyprawach po Azji, Europie i Stanach Zjednoczonych. Człowiek o barwnym życiu, przedzierał się przez lasy tundry i wspinał w Himalajach, przemycił niedźwiedzia koleją transsyberyjską. Erudyta i opowiadacz. Znawca sztuki i kultury, kolekcjoner.

W lutym 2019 roku, zapytany podczas wywiadu dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, o to, co daje mu tak niesamowitą energię witalną, odparł: ”twórcza praca, codzienna od wczesnych godzin porannych do późnej nocy". Życie profesora Andrzeja Strumiłły to materiał na kilka tomów książek i filmów długometrażowych.

W 2020 roku Archiwa Artystek i Artystów opublikują wielogodzinny wywiad biograficzny, którego profesor Andrzej Strumiłło udzielił w lutym 2019 roku, w ramach projektu Historie Mówione Nowoczesności tworzonego w kooperacji z wydziałem Zarządzania Kulturą Wizualną ASP w Warszawie.

Zespół Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.