Polska, Rumiancew, Simon
3 filmy na zamknięcie „Szalonej Galerii”

• Polska, Rumiancew, Simon

Kadr z filmu "Stawianie baniek" (2009), © Agnieszka Polska

Jeszcze tylko do niedzieli 8 stycznia można oglądać wystawę dokumentującą podróż „Szalonej galerii” - mobilnego centrum kultury, które w lipcu i sierpniu 2016 roku odwiedziło kilkanaście miejscowsości w Polsce prezentując wybrane prace współczesnych artystów polskich.

Na zakończenie trwania wystawy Filmoteka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przypomina filmy trójki artystów biorących udział w wystawie: "Stawianie baniek" Agnieszki Polskiej, "Ja i Ty" Janka Simona i "Tańcząc ze łzami w oczach" Daniela Rumiancewa. Te oraz inne filmy artystów można obejrzeć na stronie Filmoteki Muzeum.

"Stawianie baniek" Agnieszki Polskiej to metaforyczna animacja utrzymana w bardzo estetycznej, ale przystępnej formie. Stawianie baniek zakończone spektakularną katastrofą staje się tu figurą procesu artystycznego.

Janek Simon w swojej animacji "Ja i Ty" udowadnia jak ważna jest dla niego czytelna artykulacja artystycznych rozważań. Program komputerowy generuje tutaj słowa pojawiające się w słowniku języka polskiego pomiędzy słowem „ja” a „ty”. Ta lingwistyczna przestrzeń staje się metaforą komunikacji między dwojgiem ludzi, między ja i innym.

W tym kontekście kuratorzy Filmoteki przypominają również pracę Daniela Rumiancewa "Tańcząc ze łzami w oczach", która była pokazywana podczas podróży „Szalonej Galerii” po Polsce. Praca Rumiancewa to gorzki portret artysty, który ujawnia, w specyficznie konfesyjnej formie, swoje najintymniejsze lęki i obsesje.