Kolekcja

• Pratchaya Phinthong, (Hakuna Matata) tak się składa, że jesteśmy ludźmi, 2009

fot. Marta Górnicka
  • Pratchaya Phinthong, (Hakuna Matata) tak się składa, że jesteśmy ludźmi, 2009

W pracach Pratchaya Phinthonga często pojawiają się banknoty różnych walut, złoto i rzadkie metale (np. itr). Do stworzenia rzeźby (Hakuna Matata) Tak się składa, że jesteśmy ludźmi zostały użyte dolary Zimbabwe (ZWR). Ze względu na hiperinflację w tym kraju, kolejno wprowadzane nominały banknotów bardzo szybko tracą jakąkolwiek wartość nabywczą i trzeba je zastępować nominałami wyższymi (w 2009 roku wprowadzono banknot o rekordowym nominale 100 trylionów ZWR). Sytuacja nie uległa poprawie mimo przeprowadzonej denominacji, a wymiana tej waluty na inne jest nielegalna. Phinthong wymienił 5000 euro, które zarobił, sprzedając jedną ze swoich prac, na dolary Zimbabwe; banknoty zdobywane były przez grupę jego znajomych i współpracowników w Afryce. W miarę jak banknotów przybywało, rosła rzeźba – prezentowana w paryskiej galerii gb agency „góra pieniędzy” w postaci ułożonego na podłodze prostopadłościanu.

Rok powstania: 2009
Technika: instalacja, stos banknotów
Wymiary: 100×100×17 cm

Sposób nabycia: zakup