Kolekcja

• Honorata Martin, Maksymilian Podleśny, Wikiup, 2017

Sztuka Honoraty Martin zanurzona jest w konkretnych realiach Polski XXI wieku, wiele z jej działań wiąże się z prywatnymi historiami i przekraczaniem ograniczeń własnego ciała i społecznych tabu. Jej praca „Wikiup” (za którą otrzymała główną nagrodę Konkursu Spojrzenia Galerii Narodowej Zachęta, dla najlepszego polskiego twórcy do 36 roku życia) to konstrukcja przypominająca wigwam, wykonana z przedmiotów codziennego użytku. Artystka odwiedziła mieszkanie swojej zmarłej babci i postanowiła wykonać pracę ze znalezionych tam przedmiotów stanowi monument kommemoratywny, ale także schronienie, miejsce spotkań dla widzów, którzy mogą wejść do środka instalacji. „Wikiup” ma charakter surrealny, pojawiają się tam stare opakowania po produktach, makatki, obrazy, naczynia, fragmenty mebli, pościel etc., przywodząc na myśl przestrzenne instalacje Edwarda Kienholza czy Louise Bourgeois. Martin w doskonały sposób łączy w tej pracy tematy osobiste (śmierć bliskiej osoby, nasza relacja wobec przedmiotów, przestrzeń prywatna etc.) z aktualnymi kwestiami społecznymi (migracja, architektura tymczasowa, katastrofy ekologiczne), wprowadzając ponadto atmosferę niesamowitości i psychodelii.

Nakład: unikat
Rok powstania: 2017
Technika: instalacja
Wymiary: 400×300cm,około220cmszerokości cm