Kolekcja

• Łukasz Jastrubczak, Perspektywa Porażki, 2013

Łukasz Jastrubczak (ur. 1984 w Zielonej Górze) jest artystą tworzącym wideo i obiekty. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W konkursie Spojrzenia w roku 2013 uznany został za najciekawszego polskiego twórcę poniżej 35. roku życia. Jastrubczak czerpie z mitologii sztuki i kinematografii XX wieku. Był autorem happeningów, rysunków, rozciągniętych w czasie działań na obiektach, inscenizował sceny z nieistniejących filmów, tworzył książki, rzeźby kinetyczne oraz filmy na taśmie 16 mm. W najnowszym filmie artysty, zatytułowanym „Perspektywa porażki” (2013), zrealizowanym we Florencji, splatają się najważniejsze wątki jego twórczości: śledztwo, podróż, historia sztuki, geometria i zaburzenia percepcji. Film zrealizowany został w dwóch historycznych miejscach: przy bazylice San Miniato al Monte (znanej z legendy o św. Miniaszu, który po męczeńskiej śmierci wędrował z własną odciętą głową, ale pojawiającej się też w filmie Obsesja Briana de Palmy z 1976 roku, inspirowanym hitchcockowskim Vertigo) oraz przy Pałacu Vecchio (gdzie pod warstwami farby znajdują się zamalowane, nieudane freski Leonardo da Vinci).

Rok powstania: 2013
Technika: video
Wymiary: 4:28

Sposób nabycia: zakup