Kolekcja

• Jonathan Horowitz , Bez tytułu (Arbeit Macht Frei), 2010

Bez tytułu (Arbeit Macht Frei) to replika słynnego napisu z obozu zagłady Auschwitz, głoszącego, że „praca czyni wolnym” – maksymy, której groteskowa ironia stała się symbolem grozy Holokaustu. Napis z obozowej bramy został pocięty na trzy części podczas kradzieży dokonanej na zlecenie szwedzkiego neonazisty w 2009 roku i w tej formie odtworzył go artysta. Pomysł, by stworzyć replikę zniszczonego znaku – uświęconego jako memento jednego z najgorszych wydarzeń w historii – to wypowiedź świadomie prowokacyjna. Jej celem jest przywrócenie siły pamięci Holokaustu, która może słabnąć podtrzymywana jedynie rutynowym ceremoniałem upamiętniania.

Rok powstania: 2010
Technika: rzeźba z elementów stalowych
Wymiary: 200×200×150 cm

Sposób nabycia: zakup