Kolekcja

• Thomas Hirschhorn, Świecznik z popiersiami manekinów, 2006

Instalacja „Świecznik z popiersiami manekinów” ma formę gigantycznego kandelabru wykonanego z manekinów. Pochodzi z grupy prac stworzonych przez artystę w 2006 roku, poświęconych tematowi „złogów” (rozumianych zarówno w sensie geologicznym, jak i medycznym). Dla Hirschhorna istotny jest aspekt „twardnienia, hartowania” materiału – ale także ludzkich postaw. Artysta opisuje kondycję człowieka: chęć rywalizacji, szukanie wroga, fizyczną walkę i przemoc. Hartowanie postaw i okopywanie się na własnych ideologicznych pozycjach prowadzi do powstawania węzłów i splotów, jest złogiem, nowotworem na społecznym ciele. Złóg ten symbolizują skrępowane taśmą klejącą manekiny, tworzące osobliwy kandelabr niedający światła ani ciepła.

Rok powstania: 2006
Technika: drewno, brązowa taśma klejąca, folia bąbelkowa
Wymiary: 280×470×170 cm

Sposób nabycia: zakup