Kolekcja

• Petrit Halilaj, Czy zauważyłeś, że tęcza świeci nawet nocą!?, 2017

Praca z cyklu „Do you realise there is a rainbow even if it’s night!?” (Czy zauważyłeś, że tęcza świeci nawet nocą?), prezentowanego po raz pierwszy na Biennale Sztuki w Wenecji, gdzie artysta otrzymał wyróżnienie jury, oraz później w The Hammer Museum w Los Angeles. Gigantyczne ćmy-kostiumy stanowią metaforę schronienia, skrywania się pod osłoną nocy, co jest odniesieniem do przeżyć wojennych artysty. Jest to także nawiązanie do możliwości metamorfozy i transformacji. Praca wykonana jest z tradycyjnych regionalnych tkanin z Kosowa i powstała przy współpracy z matką artysty. W twórczości artysty bardzo często pojawiają się zwierzęta, w alegoryczny sposób odnosząc się do rzeczywistości polityczno-społecznej: pies, kury,łasica czy kanarek. Kostium ćmy przywołuje także dziecięce, szkolne wspomnienia artysty. Gigantyczny owad z folklorystycznymimotywami na skrzydłach, który instalowany jest wysoko na ścianie lub suficie galerii jest nacechowany emocjonalnie, a jednocześnie ma surrealny charakter.

Nakład: unikat
Rok powstania: 2017
Technika: obiekt pomarańczowo-czerwony: dywan Dyshek z Kosowa, Flokati, polyester, stal nierdzewna, mosiężna konstrukcja
Wymiary: tułówiskrzydła:250×145×30cm,długośćrazemzogonem550cm