Kolekcja

• Maria Bartuszová , Bez tytułu, 1987

Maria Bartuszová (1936–1996) to słowacka artystka urodzona w Pradze. Po ukończeniu studiów w 1961 roku razem z mężem przeprowadza się do odległych od centrów artystycznych Koszyc. Nieliczne wystawy grupowe, luźna przynależność do modnego wtedy „Klubu Konkretystów” i kilka projektów publicznych wyczerpują jej oficjalne życie artystyczne. Jej twórczość dzieje się na uboczu, a mimo to tchnie wielką energią i innowacyjnością. Większość prac artystki stworzona została w gipsie – materiale ze swojej natury przygotowawczym i nietrwałym. W ten sposób, mimo ich doskonałych kształtów, jej rzeźby są niejako z założenia próbne, niedokończone i przejściowe. Tym samym, gips jest nie tylko materiałem jej twórczości, ale przez wpisane weń kruchość i przejściowość – także jej głęboką treścią. Praca „Bez tytułu” pochodzi z późnego okresu twórczości, kiedy to dzieło artystki zdominowały czyste, jajowate formy, wydrążone jajka i skorupy, których doskonałe kształty poddawane były deformacji – zgniataniu, ściskaniu, łamaniu, związywaniu. Ograniczana poprzez zewnętrzne więzy materia zdaje się kipieć życiem, a naprężone sznurki to niejako znak nieposkromionej energii wzrostu.

Rok powstania: 1987
Technika: gips, pleksiglas, sznurek
Wymiary: 21,2x40,6x40,6 cm

Materiał: gips, pleksiglas, sznurek