Kolekcja

• Mirosław Bałka, I Knew It Had 4 In It, 2008

Zrealizowany w duchu eksperymentalnej etiudy z lat 70., wykorzystujący muzykę Sun Ra The All of Everything, film w sposób zakamuflowany odnosi się do cytatu z filmu Claude’a Lanzmanna Shoah:

Lanzmann: Do you know how many Jews were exterminated there? (Czy wie pani, ilu Żydów tam wymordowano?)

Frau Michelsohn: Four something, 400 000… 40 000… (Coś cztery: czterysta tysięcy… czterdzieści tysięcy?)

Lanzmann: 400 000.

Frau Michelshon: 400 000, yes I knew it had a four in it. (Wiedziałam, że była tam czwórka.)

Praca w charakterystyczny dla artysty sposób podważa naszą powierzchowną wiedzę o świecie, sugerując, że tuż pod powierzchnią rzeczy czai się wyparte zło. Artysta widzi swoje zadanie w jego wskazywaniu, w przywracaniu bolesnych wspomnień, w nieustannym ćwiczeniu się w pamiętaniu.

Rok powstania: 2008
Technika: DVD
Wymiary: 15:48

Sposób nabycia: zakup