Filmoteka Muzeum

Punktem wyjścia dla projektu Ona chce krokodyli było zjawisko poszukiwania za pomocą portali internetowych tytułowych krokodyli – bogatych Europejczyków przez młode dziewczyny z Afryki. Zborowską to zjawisko interesuje na poziomie tożsamościowych fantazji: z jednej strony dziewczyn, które za pomocą kreacji wizerunku aspirują do lepszego świata, a z drugiej – mężczyzn, którzy swój finansowy kapitał chcą potwierdzić prestiżem w postaci atrakcyjnej partnerki.

Reportażowa tematyka o splocie finansowych i genderowych zależności pomiędzy globalną Północą a globalnym Południem staje się tu pretekstem do przedstawienia naszego uwiedzenia przez fantazmaty o życiu w lepszym świecie i pozycji społecznej. Zborowska do ich zainscenizowania wybrała formę najbliższą teledyskowi, konwencji najsilniej zanurzonej w imaginarium kultury popularnej, co pozwoliło jej wniknąć wewnątrz współczesnych wyobrażeń o szczęściu, luksusie i bogactwie.

Teledyskowa struktura opowieści sprawia, że akcja Ona chce krokodyli płynnie przechodzi między różnymi przestrzeniami: podrzędna siłownia ze sztucznymi palmami nagle staje się planem teledysku, na którym tańczy czarnoskóra dziewczyna, a następnie okazuje się, że jesteśmy na imprezie w prywatnym mieszkaniu.

Praca była częścią wystawy Dla Ciebie chcę być biała zorganizowanej w BWA Wrocław w 2010 roku.

(MP)

Rok powstania: 2008