Filmoteka Muzeum

„Regresja industrialna” (1990) to jedna z ostatnich autorskich produkcji Marcelo Zammenhoffa nagranych na taśmie 8mm. „Tym razem jest to narracyjna epopeja na temat symbolicznej dla mnie konstrukcji, która witała swym ogromem przyjeżdzających koleją od wschodniej strony Warszawy: monumentalnego zbiornika gazu w Rembertowie. Podczas jego demontażu zdarzyła się osobliwa historia: spadając z 80 metrów, wraz z całą czaszą konstrukcji, jeden z robotników zginął na miejscu, zaś drugi wyszedł z tego bez obrażeń. Filmowa historia, w której pojawiają się też sceny magiczno-kampowe (choć zupełnie nieświadomie), była pretekstem do rozwinięcia nastrojowej opowieści, jak ze snu. Warto zaznaczyć, że był to okres moich zaawansowanych eksperymentów z halucynogenami. Podczas pierwszego pokazu, w Muzeum Artystów w Łodzi (ok. 1992 r.), który zorganizował J. Robakowski, do puszczonej z magnetofonu muzyki Esplendor Geometrico, snułem tę opowieść na żywo, przez mikrofon. Później niniejszy film został przekopiowany na taśmę VHS wraz z dograną symultanicznie ścieżką dźwiękową i tylko w tej wersji zachował się do dziś (oryginał z taśmą 8mm został skradziony).” – komentuje pracę artysta.

(ND)

Rok powstania: 1990