Filmoteka Muzeum

„Gateway to heaven” to obserwacyjna –zsubiektywizowana przez wielokrotną zmianę perspektywy spojrzenia – rejestracja wspinania się Marcelo Zammenhoffa po metalowych schodach gigantycznego taśmociągu portowego. Materiał wideo został udźwiękowiony kompozycją muzyczną stworzoną przez artystę na jednym z pierwszych, cyfrowych syntezatorów KORG.

Niedokończona konstrukcja stała w pustym polu w okolicach Nowego Portu w Gdańsku, gdzie Zammenhoff wybrał się na wycieczkę z przyjaciółmi z gdańskiej ASP (m.in. członkami przyszłego kolektywu CUKT). Artysta twierdzi, że podczas wspinania po schodach doznał olśnienia i wtedy wpadł na pomysł zorganizowania w tym miejscu imprezy kultury alternatywnej „Megapiknik Industrialny” – odbyła się ona w latach 1991-93. Zainspirował go do tego widok z góry na nadmorskie, gęste zarośla, sąsiadujące z wojennymi bunkrami artyleryjskimi i stalową konstrukcją taśmociągu.

(MP)

Rok powstania: 1992