Filmoteka Muzeum

We wspólnych filmach Teresy Tyszkiewicz i Zdzisława Sosnowskiego, takich jak Druga strona czy Stałe zajęcie najpełniejszy wyraz znajduje zainteresowanie polskich artystów lat 70. erotyzmem. Oglądamy tu zmysłową opowieść o intymnej relacji łączącej dwoje kochających się ludzi, którzy w improwizowanych działaniach-kompozycjach rozwijają repertuar wizualnych ekwiwalentów doświadczenia miłości i związku. Seksualne zabarwienie zaprezentowanych sytuacji wzmacniają dodatkowo erotycznie nacechowane rekwizyty. Film jest obrazem negocjacji między prywatnym doświadczeniem erotyzmu a kliszami i poetyką erotycznych przedstawień, które przenikały do Polski z Zachodu, kiedy purytański kraj wciąż jeszcze zamknięty był na erotyczne imaginarium. Artyści nie podejmują prób przeniknięcia tajemnicy zawartej w zbliżeniu, lecz tworzą wizualną strukturę wyrażającą radość bycia razem.

Opis na podstawie: D. Crowley, Sztuka konsumpcji, w: 1,2,3... Awangarda. Film/Sztuka pomiędzy eksperymentem a archiwum, red. Ł. Ronduda, F. Zeyfang, Warszawa 2006; Ł. Ronduda, Sztuka polska lat 70. Awangarda, Warszawa 2009.

(ŁM)

Rok powstania: 1979